Ко може тумачити пророчанства?
Ко може тумачити пророчанства?
За Гордијев чвор се каже да је био највећа мистерија у време Александра Великог. Човек који би размрсио тај компликовани чвор назвао би се мудрим и чекала би га велика освајања. a Александар Велики је решио ту мистерију, каже легенда, једним потезом свога мача.
ТОКОМ векова, мудри људи нису само покушавали да размрсе чворове већ и да одгонетну загонетке, растумаче пророчанства и чак предвиде будућност.
Међутим, то је врло често било ван њиховог домашаја. На пример, вавилонски мудраци нису могли да растумаче рукопис који се чудом појавио на зиду палате краља Валтасара током једне разуздане гозбе. Само је Данило — остарели пророк Јехове Бога познат као онај ко уме да „размрси оно што је замршено“ — показао да може растумачити пророчанску поруку (Данило 5:12). Пророчанство о пропасти Вавилонског царства испунило се те исте ноћи! (Данило 5:1, 4-8, 25-30).
Шта је пророчанство?
Пророчанство се дефинише као откривена будућност, догађаји који су записани пре него што су се одиграли. Истинито пророчанство је надахнута порука од Бога, записана или изговорена, откривање Божје воље и намере. У Библији се налазе пророчанства о ’свршетку овог поретка‘, Месијином појављивању и идентитету, као и Божје поруке осуде (Матеј 24:3; Данило 9:25).
Данашњи „мудраци“ — стручњаци из области науке, економије, здравства, политике, екологије и многи други — настоје да предвиде будућност. Иако се многима од тих предвиђања у медијима даје велики публицитет, а јавност их просто гута, то су у најбољем случају само научне претпоставке и лична гледишта. Поред тога, уз свако од тих мишљења по правилу иду и бројна супротна гледишта и контрааргументи. Предвиђање будућности је заиста незахвалан посао.
Извор истинитих пророчанстава
Одакле онда потичу истинита пророчанства и ко их може тумачити? Апостол Петар је написао: „Ниједно пророчанство Писма не произлази ни из чијег личног размишљања“ (2. Петрова 1:20). Грчка реч која је преведена као „размишљање“ значи и „разрешење, објашњење“ и носи мисао о „попуштању или одвезивању онога што је било свезано“. Зато је у једном библијском преводу на овом месту употребљена реч „одвезивање“.
Замислите морнара који вешто везује уже у компликован чвор. Лаик који посматра тај чвор види како су нити уплетене, али не зна како би их размрсио. Слично томе, људи виде тренутна збивања и како се она све више компликују, али не знају какав ће бити расплет тих догађаја.
Древни Божји пророци попут Данила нису самоиницијативно анализирали збивања свог времена и затим изрицали пророчанства која откривају расплет будућих догађаја. Да су покушали да утичу на будуће догађаје како би се одвијали по ономе што су они прорекли, такво прорицање би свакако било само плод њихове маште. Било би то људско предвиђање засновано на несавршеном темељу. Међутим, Петар је објаснио: „Пророчанство никада није било изречено људском вољом, него су људи говорили речи које су долазиле од Бога, како их је свети дух водио“ (’Бог је тај који тумачи‘
Пре око 3 700 година, два човека су била у једном затвору у Египту. Обојица су уснила загонетне снове. Пошто нису могли да разговарају са мудрацима те земље, своју збуњеност су изразили затворенику по имену Јосиф, рекавши: „Уснили смо сан, а нема ко да нам га протумачи.“ Овај Божји слуга их је позвао да му испричају шта су сањали и рекао: „Зар није Бог тај који тумачи снове?“ (Постанак 40:8). Једино Јехова Бог може да растумачи пророчанства, баш као што искусан морнар може да одвеже компликован чвор. На крају крајева, Бог је и дао та пророчанства, такорећи замрсио их. Логично је да од њега очекујемо да их одмрси, то јест објасни њихово значење. Дакле, било је сасвим на месту што је Јосиф сву заслугу приписао Богу.
Како ’Бог тумачи‘ пророчанства? Он то чини на много начина. Уз нека библијска пророчанства записано је и њихово испуњење. Њих је релативно једноставно разумети, као када би нам морнар објаснио како да развежемо неки чвор (Постанак 18:14; 21:2).
Друга пророчанства се могу објаснити и разумети ако се испита контекст. Пророк Данило је у пророчанској визији видео како „рутави јарац“ који је имао „упадљив рог међу очима“ обара ’овна са два рога‘. Контекст показује да ован с два рога представља „краљеве Медије и Персије“ а јарац „краља Грчке“ (Данило 8:3-8, 20-22). После више од 200 година, „велики рог“, Александар Велики, започео је са освајањем Персије. Јеврејски историчар Јосиф Флавије тврдио је да је Александру током војног похода у близини Јерусалима показано ово пророчанство и да је он поверовао да се односи на њега.
Бог тумачи пророчанства на још један начин. Јосиф, верни слуга Јехове Бога, разумео је на шта се односе збуњујући снови двојице затвореника захваљујући томе што је имао свети дух (Постанак 41:38). Када данашње Божје слуге нису сигурне у вези са значењем одређеног пророчанства, они се моле за свети дух и затим марљиво проучавају и претражују Божју Реч која је надахнута тим духом. Бог им помаже да пронађу библијске стихове који разјашњавају значење неких пророчанстава. Тумачење пророчанстава не долази на чудесан начин преко неких појединаца. Бог их тумачи јер њихово значење постаје јасно путем његовог духа и његове Речи. Према томе, тумачење није резултат људских нагађања и није независно од онога што стоји у Библији (Дела апостолска 15:12-21).
Поред тога, Бог тумачи пророчанства тако што одређује када ће их његове верне слуге на земљи разумети. Значење пророчанства може изаћи на видело пре, током или након испуњења. Пошто је Бог дао пророчанства и учинио их загонетним, он ће их и одгонетнути у право време — када он то одлучи.
У случају двојице затвореника, Јосиф је протумачио њихове снове три дана пре испуњења (Постанак 40:13, 19). Када је касније одведен пред моћног фараона како би тумачио његове снове, на помолу је било седам родних година. Уз Божји дух, Јосиф је открио значење фараонових снова како би се на време предузеле мере да се направе залихе прореченог обилног рода (Постанак 41:29, 39, 40).
Друга пророчанства су Божје слуге у потпуности разумеле тек након испуњења. Многи догађаји из Исусовог живота проречени су вековима пре његовог рођења, али његови ученици су то потпуно разумели тек након што је ускрснуо (Псалам 22:18; 34:20; Јован 19:24, 36). И на крају, према Данилу 12:4, требало је да нека пророчанства буду ’запечаћена‘ „до времена краја“ када ће се, према пророковим речима, ’право знање умножити‘. Ми живимо баш у време када се испуњавају та пророчанства. b
Библијска пророчанства и ви
Јосиф и Данило су пред краљевима свог времена износили пророчанске поруке које су утицале на народе и краљевства. Хришћани првог века су пред људима свог времена служили као заступници Јехове, Бога који је извор пророчанстава. Они који су прихватили њихову поруку имали су многе благослове.
Данас Јеховини сведоци широм света оглашавају пророчанску поруку — добру вест о Божјем Краљевству — и говоре људима да се управо испуњава Исусово пророчанство о ’свршетку овог поретка‘ (Матеј 24:3, 14). Да ли знате на шта оно указује и како ће утицати на вас? Јеховини сведоци ће вам радо помоћи да разумете то пророчанство, будући да је једно од најзначајних у Библији и може вам донети бројне благослове.
[Фусноте]
a Грчка легенда каже да су кола Гордија, оснивача фригијске престонице Гордион, била привезана за један стуб компликованим чвором који ће развезати тек будући освајач Азије.
b Видети серију уводних чланака „Шест библијских пророчанстава која се данас испуњавају“, у Стражарској кули од 1. маја 2011.
[Слике на странама 12, 13]
И Јосиф и Данило су Богу приписали заслугу за тумачење пророчанстава