6. ČASŤ

Ako deti zmenia manželstvo

Ako deti zmenia manželstvo

„Synovia sú dedičstvom od Jehovu.“ ​(Žalm 127:3)

Narodenie dieťaťa je spojené s radosťou, ale aj s obavami. Ako novopečení rodičia budete možno prekvapení, že starostlivosť o dieťa pohltí väčšinu vašej energie a času. Nedostatok spánku spolu s emocionálnymi zmenami môžu vo vašom vzťahu vytvárať napätie. Obaja budete musieť urobiť určité zmeny, aby ste sa postarali o potreby vášho dieťaťa a zároveň aby váš vzťah zostal pevný. Ako vám v tom môžu pomôcť rady z Biblie?

1. RÁTAJTE S TÝM, ŽE DIEŤA ZMENÍ VÁŠ ŽIVOT

ČO HOVORÍ BIBLIA: „Láska je zhovievavá a láskavá.“ A láska „nevyhľadáva svoje vlastné záujmy, nenechá sa popudiť“. (1. Korinťanom 13:4, 5) Ako čerstvá mamička prirodzene sústredíte svoju pozornosť na dieťatko. No váš manžel sa môže cítiť prehliadaný, a tak nezabúdajte, že aj on potrebuje vašu pozornosť. Trpezlivo a láskavo ho uisťujte, že ho potrebujete a že jeho pomoc so starostlivosťou o dieťa vítate.

„Vy, manželia, bývajte s nimi naďalej podľa poznania.“ ​(1. Petra 3:7) Uvedomte si, že manželka musí väčšinu energie venovať vášmu dieťaťu. Pribudlo jej mnoho nových povinností, a tak môže byť vystresovaná, vyčerpaná či dokonca skľúčená. Občas môže byť podráždená a vy si to odnesiete. Ale snažte sa zostať pokojný, lebo ten, „kto je pomalý do hnevu, je lepší ako nejaký mocný“. (Príslovia 16:32) Prejavte sa ako chápavý manžel a buďte jej potrebnou oporou. (Príslovia 14:29)

VYSKÚŠAJTE:

  • Otcovia: Pomáhajte svojej manželke so starostlivosťou o bábätko, a to aj v noci. Obmedzte iné aktivity, aby ste mohli venovať viac času manželke a dieťaťu.

  • Matky: Ak sa manžel ponúkne, že vám pomôže s dieťaťom, prijmite jeho pomoc. Aj keď to nespraví dokonale, nekritizujte ho, ale láskavo mu ukážte, ako to má urobiť.

2. UPEVŇUJTE VÁŠ VZŤAH

ČO HOVORÍ BIBLIA: „Stanú sa jedným telom.“ ​(1. Mojžišova 2:24) Aj keď sa vaša rodina rozrástla o nového člena, pamätajte, že so svojím partnerom stále tvoríte „jedno telo“. Zo všetkých síl sa snažte, aby bol váš vzťah stále pevný.

Manželky, buďte vďačné za manželovu pomoc a podporu. Slová vďaky majú blahodarný účinok. (Príslovia 12:18) Manželia, uisťujte manželku o tom, že ju milujete a že si ju vážite. Chváľte ju za to, ako sa stará o rodinu. (Príslovia 31:10, 28)

„Nech nikto nehľadá svoju výhodu, ale výhodu toho druhého.“ ​(1. Korinťanom 10:24) Vždy sa snažte robiť to, čo je v najlepšom záujme vášho partnera. Urobte si čas jeden pre druhého, aby ste sa porozprávali a vyjadrili partnerovi vďačnosť. Buďte nesebeckí, pokiaľ ide o sexuálny život. Berte do úvahy potreby vášho partnera. „Neukracujte jeden druhého o to okrem po vzájomnom súhlase.“ ​(1. Korinťanom 7:3–5) Otvorene sa o tejto otázke spolu porozprávajte. Ak budete trpezliví a chápaví, posilní to váš vzťah.

VYSKÚŠAJTE:

  • Nezabúdajte si vyhradiť čas jeden pre druhého.

  • Pamätajte na maličkosti, ktorými dáte svojmu partnerovi najavo, že ho milujete, napríklad mu pošlite krátky odkaz alebo mu dajte malý darček.

3. VYCHOVÁVAJTE SVOJE DIEŤA

ČO HOVORÍ BIBLIA: „Od útleho detstva si poznal sväté spisy, ktoré ťa môžu urobiť múdrym na záchranu.“ ​(2. Timotejovi 3:15) Naplánujte si, čo budete svoje dieťa učiť. Deti majú úžasnú schopnosť učiť sa dokonca ešte predtým, než prídu na svet. Už v lone matky dokáže dieťa vnímať vaše emócie a rozpoznať váš hlas. Čítajte mu už od najútlejšieho detstva. Hoci možno ešte nerozumie, čo čítate, neskôr mu to pomôže vypestovať si pozitívny vzťah k čítaniu.

Vaše dieťa nie je nikdy primalé na to, aby ste mu rozprávali o Bohu. Nech počuje vaše modlitby k Jehovovi. (5. Mojžišova 11:19) Aj keď sa s ním hráte, hovorte mu o tom, čo Boh vytvoril. (Žalm 78:3, 4) Postupne, ako bude vaše dieťa rásť, vycíti, že milujete Jehovu, a tiež sa ho naučí milovať.

VYSKÚŠAJTE:

  • Modlite sa konkrétne o múdrosť, ako vychovávať vaše dieťa.

  • Opakujte svojmu dieťaťu slová a myšlienky, ktoré chcete, aby si osvojilo od útleho veku.