Prejsť na článok

Prejsť na obsah

10. LEKCIA

Čo je rodinné uctievanie?

Čo je rodinné uctievanie?

Južná Kórea

Brazília

Austrália

Guinea

Jehova si už od staroveku prial, aby členovia každej rodiny spoločne venovali čas posilňovaniu svojej duchovnosti i rodinných vzťahov. (5. Mojžišova 6:6, 7) Preto majú Jehovovi svedkovia každý týždeň vyhradený čas na to, aby spoločne ako rodina uctievali Boha — aby sa spolu v príjemnej, uvoľnenej atmosfére rozprávali o duchovných témach, ktoré sú pre ich rodinu aktuálne. Aj v prípade, že žijete sami, je dobré mať vyhradený čas na to, aby ste sa približovali k Bohu osobným štúdiom nejakého biblického námetu, ktorý si sami zvolíte.

Je to čas vyhradený na to, aby sme sa viac priblížili k Jehovovi. „Priblížte sa k Bohu, a on sa priblíži k vám.“ ​(Jakub 4:8) Keď sa zo stránok Biblie stále viac dozvedáme o Jehovovej osobnosti a o tom, ako Jehova koná, lepšie ho spoznávame. Rodinné uctievanie nemusí byť nič komplikované. Môžete ho začať jednoducho tým, že si spoločne nahlas prečítate nejakú pasáž z Biblie, napríklad tú, ktorá je na daný týždeň naplánovaná na zhromaždenie Náš kresťanský život a služba. Každý člen rodiny z nej môže prečítať určitú časť a potom sa môžete porozprávať o tom, čo ste sa z Písiem dozvedeli.

Je to čas vyhradený na to, aby sme sa zblížili ako rodina. Keď manžel a manželka alebo rodičia a deti spolu študujú Bibliu, posilňuje to ich vzájomné putá. Na rodinnom uctievaní by mal vládnuť radostný duch a pokojná atmosféra. Malo by to byť niečo, na čo sa všetci členovia rodiny z celého týždňa najviac tešia. Rodičia môžu podľa veku svojich detí vybrať študijný materiál, ktorý bude pre ich rodinu praktický. Môžu využiť napríklad rubriky zo Strážnej veže či z Prebuďte sa! alebo materiál z našej webovej stránky jw.org. Môžu sa porozprávať aj o nejakom probléme, s ktorým sa ich deti stretli v škole, a o tom, ako ho riešiť. Ďalšia možnosť je pozrieť si program televízie JW Broadcasting (tv.jw.org). Je tiež možné nacvičiť si spev piesní, ktoré sa budú spievať na zhromaždení, a po rodinnom uctievaní si pripraviť nejakú malú lahôdku.

Keď budete takto každý týždeň spoločne ako rodina tráviť čas uctievaním Jehovu, pomôže to všetkým členom rodiny nájsť potešenie v Božom Slove. Jehova vaše úsilie istotne bohato požehná. (Žalm 1:1–3)

  • Prečo si vyhradzujeme čas na rodinné uctievanie?

  • Čo môžu urobiť rodičia, aby sa na rodinné uctievanie všetci tešili?