10. LEKCIA

Čo je rodinné uctievanie?

Čo je rodinné uctievanie?

Južná Kórea

Brazília

Austrália

Guinea

Jehova si už od staroveku prial, aby členovia každej rodiny spoločne venovali čas posilňovaniu svojej duchovnosti i rodinných vzťahov. (5. Mojžišova 6:6, 7) Preto majú Jehovovi svedkovia každý týždeň vyhradený čas na to, aby spoločne ako rodina uctievali Boha — aby sa spolu v príjemnej, uvoľnenej atmosfére rozprávali o duchovných témach, ktoré sú pre ich rodinu aktuálne. Aj v prípade, že žijete sami, je dobré mať vyhradený čas na to, aby ste sa približovali k Bohu osobným štúdiom nejakého biblického námetu, ktorý si sami zvolíte.

Je to čas vyhradený na to, aby sme sa viac priblížili k Jehovovi. „Priblížte sa k Bohu, a on sa priblíži k vám.“ ​(Jakub 4:8) Keď sa zo stránok Biblie stále viac dozvedáme o Jehovovej osobnosti a o tom, ako Jehova koná, lepšie ho spoznávame. Rodinné uctievanie nemusí byť nič komplikované. Môžete ho začať jednoducho tým, že si spoločne nahlas prečítate nejakú pasáž z Biblie, napríklad tú, ktorá je na daný týždeň naplánovaná na zhromaždenie Náš kresťanský život a služba. Každý člen rodiny z nej môže prečítať určitú časť a potom sa môžete porozprávať o tom, čo ste sa z Písiem dozvedeli.

Je to čas vyhradený na to, aby sme sa zblížili ako rodina. Keď manžel a manželka alebo rodičia a deti spolu študujú Bibliu, posilňuje to ich vzájomné putá. Na rodinnom uctievaní by mal vládnuť radostný duch a pokojná atmosféra. Malo by to byť niečo, na čo sa všetci členovia rodiny z celého týždňa najviac tešia. Rodičia môžu podľa veku svojich detí vybrať študijný materiál, ktorý bude pre ich rodinu praktický. Môžu využiť napríklad rubriky zo Strážnej veže či z Prebuďte sa! alebo materiál z našej webovej stránky jw.org. Môžu sa porozprávať aj o nejakom probléme, s ktorým sa ich deti stretli v škole, a o tom, ako ho riešiť. Ďalšia možnosť je pozrieť si program televízie JW Broadcasting (tv.jw.org). Je tiež možné nacvičiť si spev piesní, ktoré sa budú spievať na zhromaždení, a po rodinnom uctievaní si pripraviť nejakú malú lahôdku.

Keď budete takto každý týždeň spoločne ako rodina tráviť čas uctievaním Jehovu, pomôže to všetkým členom rodiny nájsť potešenie v Božom Slove. Jehova vaše úsilie istotne bohato požehná. (Žalm 1:1–3)

  • Prečo si vyhradzujeme čas na rodinné uctievanie?

  • Čo môžu urobiť rodičia, aby sa na rodinné uctievanie všetci tešili?