Mladí, dávate si duchovné ciele?

Mladí, dávate si duchovné ciele?

„Uvaľ svoje diela na samého Jehovu a tvoje plány budú pevne založené.“ ​(PRÍSL. 16:3)

PIESNE: 11, 24

1., 2. V akej náročnej situácii sa nachádzajú mladí a čím sa to dá znázorniť? (Pozri obrázok v úvode článku.)

PREDSTAV SI, že si si naplánoval cestu do vzdialeného mesta, lebo sa tam chceš zúčastniť na nejakom dôležitom podujatí. Aby si sa tam dostal, musíš absolvovať dlhú cestu autobusom. Keď prídeš na autobusovú stanicu a vidíš zástupy cestujúcich a množstvo autobusov, mohol by si sa cítiť dezorientovaný. Ale ty našťastie presne vieš, kam chceš ísť a do ktorého autobusu máš nastúpiť. Keby si nastúpil do iného autobusu, viezol by si sa nesprávnym smerom.

2 Život sa dá prirovnať k ceste do nejakého mesta a vy, mladí, k cestujúcim na autobusovej stanici. Možno ste dezorientovaní z množstva príležitostí, ktoré sa vám naskytujú, a neviete sa rozhodnúť, ktorým smerom sa vydať. Ale ak máte jasnú predstavu, ako chcete využiť svoj život, budete sa vedieť ľahšie rozhodnúť. Teda na čo by ste sa mali zamerať?

3. Čo pomôže mladým, aby sa správne rozhodli?

3 Tento článok sa zaoberá práve touto otázkou. Povzbudzujeme vás, aby ste sa v živote zameriavali na to, čo sa páči Jehovovi, a riadili sa jeho radami vo všetkých oblastiach života, ako je vzdelanie, zamestnanie, rodinný život a podobne. Znamená to tiež pracovať na duchovných cieľoch. Keď sa budete zameriavať na službu, Jehova vám určite pomôže, aby ste boli v živote úspešní. (Príslovia 16:3)

PREČO SI DÁVAŤ DUCHOVNÉ CIELE

4. Čo preskúmame v tomto článku?

4 Je veľmi dobré dávať si duchovné ciele. Prečo? Preskúmajme tri dôvody. Pri úvahe o prvých dvoch zistíme, že keď si dávame duchovné ciele, posilňujeme si tým vzťah k Jehovovi. Pri skúmaní tretieho dôvodu si povieme, aký úžitok nám to prináša, keď si duchovné ciele dávame už vo veľmi mladom veku.

5. Aký je hlavný dôvod, prečo si dávať duchovné ciele?

5 Hlavný dôvod, prečo si dávať duchovné ciele, je prejaviť vďačnosť Jehovovi za jeho lásku a za všetko, čo pre nás robí. Pisateľ žalmu sa vyjadril: „Je dobré vzdávať Jehovovi vďaky... Veď si ma rozradostnil, ó, Jehova, svojou činnosťou; radostne volám pre diela tvojich rúk.“ ​(Žalm 92:1, 4) Zamysli sa, čo všetko máš od Jehovu. Vďačíš mu za život, pravdu, Bibliu, zbor a úžasnú nádej do budúcnosti. Keď dávaš duchovné veci na prvé miesto, dokazuješ Bohu, že si vďačný za všetky jeho dary. Zároveň si tým posilňuješ vzťah k nemu.

6. a) Ako súvisia duchovné ciele s priateľstvom s Jehovom? b) Aké ciele by si si mohol dať, aj keď si veľmi mladý?

6 Druhý dôvod je ten, že keď pracuješ na duchovných cieľoch, Jehova vidí tvoje dobré skutky a nezabudne na ne. Tým medzi vami vzniká priateľstvo. Apoštol Pavol napísal: „Boh nie je nespravodlivý, aby zabudol na vašu prácu a na lásku, ktorú ste prejavovali jeho menu.“ ​(Hebr. 6:10) Pamätaj, že nikdy nie si primladý na to, aby si si dával ciele. Christine mala len desať rokov, keď sa rozhodla, že si bude čítať životné príbehy verných bratov a sestier. Toby si vo veku 12 rokov dal za cieľ, že si pred krstom prečíta celú Bibliu. Maxim mal 11 a jeho sestra Noemi len desať, keď sa dali pokrstiť. Obaja si dali za cieľ službu v Bételi. Aby mali tento cieľ stále pred očami, vyvesili si doma na stenu prihlášku do Bételu. Čo keby si aj ty pouvažoval, ktoré ciele by si rád dosiahol? Mohol by si na nich pracovať už teraz? (Filipanom 1:10, 11)

7., 8. a) Prečo sa človeku ľahšie rozhoduje, keď si dá konkrétne ciele? b) Prečo sa Damaris v čase dospievania rozhodla nejsť na vysokú školu?

7 Tretí dôvod, prečo by si si už v mladom veku mal dať duchovné ciele, je ten, že sa ti bude ľahšie rozhodovať. Musíš sa rozhodovať v mnohých veciach, napríklad v oblasti vzdelania či zamestnania. Keď sa rozhoduješ, je to, akoby si stál na križovatke a vyberal si správnu cestu. Ak vieš, kam sa chceš dostať, ľahko zistíš, ktorá cesta je tá správna. Podobne je to v živote. Ak si najprv dáš nejaký cieľ, potom pre teba nebude náročné rozhodovať sa múdro. V Prísloviach 21:5 čítame: „Plány usilovného vedú určite k výhode.“ Čím skôr si niečo naplánuješ, tým rýchlejšie to dosiahneš. Presne to zažila Damaris, ktorá stála pred dôležitým rozhodnutím ešte v čase dospievania.

8 Keď Damaris ukončila strednú školu s vyznamenaním, dostala ponuku štipendia, aby mohla ísť študovať právo. Rozhodla sa však nájsť si prácu na čiastočný úväzok. Prečo? „Už ako dieťa som sa rozhodla, že budem priekopníčkou, čo znamenalo zohnať si prácu na skrátený úväzok. S právnickým diplomom by som mohla zarobiť veľa peňazí, ale mala by som len malú šancu nájsť si prácu na čiastočný úväzok.“ Damaris priekopníči už 20 rokov. Myslí si aj dnes, že v období dospievania si dala dobrý cieľ a správne sa rozhodla? Hovorí: „Na pracovisku často prichádzam do kontaktu s právnikmi. Robia prácu, ktorú by som robila aj ja, keby som išla študovať právo. Mnohí sú však so svojím zamestnaním veľmi nespokojní. Vďaka tomu, že som sa rozhodla pre priekopnícku službu, vyhla som sa pocitom frustrácie a zažívam veľkú radosť v službe Jehovovi.“

9. Prečo si naši mladí zaslúžia úprimnú pochvalu?

9 Tisíce mladých v zboroch na celom svete si zaslúžia úprimnú pochvalu. Venujú sa službe Jehovovi a zameriavajú sa na duchovné ciele. Vďaka tomu sa naplno tešia zo života a súčasne sa učia uplatňovať všetky Jehovove rady. Riadia sa nimi pri výbere vzdelania a zamestnania, ako i v rodinnom živote. Šalamún napísal: „Dôveruj Jehovovi celým svojím srdcom... Všímaj si ho na všetkých svojich cestách a on sám urovná tvoje chodníky.“ ​(Prísl. 3:5, 6) Mladí v kresťanskom zbore sú v Jehovových očiach veľmi cenní. Jehova ich vrúcne miluje. Vedie ich, ochraňuje a požehnáva.

PRIPRAV SA A POVEDZ DRUHÝM, ČOMU VERÍŠ

10. a) Prečo by mala byť služba v našom zozname priorít na poprednom mieste? b) Ako sa môžeme zlepšiť v službe?

10 Mladý človek, ktorý sa chce páčiť Jehovovi, venuje mimoriadnu pozornosť službe. Ježiš Kristus zdôraznil dôležitosť služby, keď povedal, že „najprv sa... musí zvestovať dobré posolstvo“. (Mar. 13:10) Keďže zvestovateľská služba je taká naliehavá, mala by byť v našom zozname priorít na poprednom mieste. Mohol by si si dať za cieľ, že stráviš v službe viac času? Mohol by si slúžiť ako priekopník? Ale čo ak ťa služba veľmi nebaví? Čo by si mohol urobiť, aby si sa v nej zlepšil? Pomôže ti, keď urobíš dve veci: (1) dobre sa priprav a (2) neváhaj povedať druhým, čomu veríš. Možno budeš prekvapený, koľko radosti potom zažiješ.

Ako sa pripravuješ, aby si druhým porozprával o pravde? (Pozri 11. a 12. odsek.)

11. Ako sa môžu mladí pripraviť na to, aby druhým vysvetlili, čomu veria?

11 Na začiatok by si si mohol vypracovať odpoveď na nejakú otázku, ktorú môžeš čakať od spolužiakov. Môžu sa ťa opýtať: „Prečo veríš, že existuje Boh?“ Na stránke jw.org nájdeš články, ktoré pomáhajú mladým pripraviť si odpoveď na túto otázku. Napríklad v časti UČENIE BIBLIE > MLADÍ nájdeš pracovný list s názvom „Prečo verím, že existuje Boh?“ Pomocou neho si môžeš pripraviť vlastnú odpoveď. Sú v ňom uvedené tri biblické texty, ktoré by si mohol použiť, keď budeš hovoriť o svojej viere: Hebrejom 3:4, Rimanom 1:20Žalm 139:14. Vďaka pracovným listom sa môžeš pripraviť na mnoho podobných otázok. (Prečítajte 1. Petra 3:15.)

12. Ako Luca využil príležitosť, aby v škole porozprával o Jehovovi?

12 Pri vhodnej príležitosti povedz spolužiakom, aby si pozreli stránku jw.org. Tak to urobil aj Luca. Na hodine rozoberali rôzne náboženstvá a Luca si všimol, že v učebnici je niekoľko nesprávnych informácií o Jehovových svedkoch. Hoci spočiatku váhal, opýtal sa učiteľky, či by mohol pred triedou vysvetliť, prečo sú tieto informácie nesprávne. Učiteľka súhlasila. Nakoniec mal príležitosť nielen vysvetliť, čomu veríme, ale aj ukázať celej triede našu webovú stránku. Učiteľka potom dala každému žiakovi za domácu úlohu, aby si pozrel video Ako vyhrať bez bitky. Vieš si predstaviť, akú radosť mal Luca, že mohol v škole rozprávať o Jehovovi?

13. Prečo by sme sa nemali vzdávať, keď sa stretneme s ťažkosťami?

13 Niekedy sa tvoj život môže podobať na cestu plnú prekážok. Ale nedaj sa tým odradiť. (2. Tim. 4:2) Aj keď sa stretneš s ťažkosťami, nevzdávaj sa a ďalej pracuj na svojich cieľoch. Katharina mala 17, keď si dala za cieľ hovoriť o pravde s každým kolegom v práci. Hoci ju jeden spolupracovník urážal, nedala sa zastrašiť. Iný kolega, ktorý sa volá Hans, si všimol, ako pekne sa zakaždým zachovala, a veľmi to naňho zapôsobilo. Začal si čítať naše publikácie, študovať Bibliu a dal sa pokrstiť. Katharina o tom nevedela, lebo sa medzitým presťahovala. Uplynulo asi 13 rokov. Jedného dňa bola so svojou rodinou na zhromaždení a prednášku mal hosťujúci rečník. Predstav si jej radosť, keď zistila, že tým rečníkom je Hans! Ako dobre, že sa pevne držala svojho rozhodnutia porozprávať o pravde svojim kolegom!

ZOSTAŇ ZAMERANÝ NA SVOJ CIEĽ

14., 15. a) Aký postoj by si mal zaujať, keď si vystavený tlaku rovesníkov? b) Ako môžeš odolávať tlaku rovesníkov?

14 Doteraz sme hovorili o tom, ako sa môžeš zameriavať na službu Jehovovi a dávať si duchovné ciele. Ale iní mladí v tvojom veku sa pravdepodobne zameriavajú hlavne na to, aby si užívali, ako sa len dá. Je možné, že ťa budú presviedčať, aby si si aj ty užíval. Skôr či neskôr sa budeš musieť rozhodnúť, či vytrvalo pôjdeš za svojím cieľom. Nedaj sa svojimi rovesníkmi odhovoriť. Spomeň si na znázornenie o autobusovej stanici uvedené na začiatku tohto článku. Nastúpil by si do nejakého autobusu len preto, že cestujúci sa v ňom dobre bavia?

15 Existuje viacero spôsobov, ako odolávať tlaku rovesníkov. Napríklad vyhýbaj sa situáciám, v ktorých by si sa mohol ocitnúť v pokušení. (Prísl. 22:3) Okrem toho si pripomínaj, aké trpké následky by si musel znášať, keby si robil nesprávne veci. (Gal. 6:7) Pomôže ti aj to, keď pokorne uznáš, že potrebuješ radu. Ak ti rodičia a iní duchovne zrelí bratia a sestry chcú poradiť, buď ochotný prijať ich radu. (1. Petra 5:5, 6)

16. Porozprávaj skúsenosť, z ktorej vidno, prečo je múdre byť pokorný.

16 Brat, ktorý sa volá Christoph, dostal radu a pokorne ju prijal. Krátko po krste začal pravidelne chodiť do fitnescentra. Iní mladí, ktorých tam stretával, ho prehovárali, aby sa stal členom ich športového klubu. Christoph sa o tom porozprával so zborovým starším. Tento brat mu poradil, aby predtým, ako sa rozhodne, vzal do úvahy určité nebezpečenstvá, ktorým by bol vystavený, napríklad duchu súťaživosti. Christoph sa napriek tomu stal členom klubu. Onedlho však zistil, že šport, ktorému sa venuje, je násilnícky a dokonca nebezpečný. Opäť sa porozprával s niekoľkými staršími a všetci mu dali biblickú radu. Hovorí: „Jehova mi dal dobrých radcov. Poslúchol som ho, aj keď mi to chvíľu trvalo.“ Si natoľko pokorný, aby si prijal múdru radu?

17. Čo Jehova chce pre mladých ľudí?

17 Biblia hovorí: „Raduj sa, mladý muž [alebo žena], vo svojej mladosti a nech ti tvoje srdce pôsobí dobro v dňoch tvojho mladého veku.“ ​(Kaz. 11:9) Jehova chce, aby si bol šťastný. V tomto článku sme hovorili o jednom spôsobe, ako to dosiahnuť. Pracuj na duchovných cieľoch a riaď sa Jehovovými radami vo všetkých oblastiach života. Čím skôr s tým začneš, tým skôr pocítiš, ako ťa Jehova vedie, chráni a požehnáva. Premýšľaj o múdrych radách z Biblie a vezmi si k srdcu nabádanie: „Pamätaj na svojho Vznešeného Stvoriteľa v dňoch svojho mladého veku.“ ​(Kaz. 12:1)

18. Ako sa môžeš vyhnúť tomu, aby si nemusel v dospelosti ľutovať svoje rozhodnutia? Uveď príklad.

18 Mladosť netrvá večne. Z mladých ľudí sa rýchlo stanú dospelí. Mnohí dospelí si v mladosti dali nesprávne ciele alebo si nedali žiadne a neskôr to ľutujú. Ale mladí, ktorí pracujú na duchovných cieľoch, budú v dospelosti veľmi radi, že sa rozhodli správne. Platí to aj v prípade Mirjany, ktorá bola už od detstva športovo nadaná. Dostala ponuku zúčastniť sa na zimnej olympiáde, ale namiesto toho sa rozhodla pre službu celým časom. Po viac ako 30 rokoch stále slúži celým časom aj s manželom. Hovorí: „Sláva, uznanie, vplyv a bohatstvo sú dočasné a málo hodnotné ciele. Náš život má skutočný zmysel vtedy, keď slúžime Bohu a čo i len v malej miere prispejeme k tomu, že niekto spozná pravdu.“

19. Akú odmenu ti to prinesie, keď si budeš už v mladom veku dávať duchovné ciele?

19 Mladí, zaslúžite si úprimnú pochvalu, lebo napriek ťažkostiam využívate svoj život na službu Jehovovi. Pracujete na duchovných cieľoch a dávate zvestovateľskú službu na popredné miesto v živote. Odolávate tlaku zo strany tohto sveta, ktorý chce, aby ste zabudli na svoje ciele. Buďte si istí, že vaša namáhavá práca nie je márna. Bratia a sestry vás milujú a pomáhajú vám. Zameriavajte sa na službu Jehovovi a budete úspešní.