Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

16-22 tetor

HOZEA 1-7

16-22 tetor
 • Kënga 108 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Jehovai gjen kënaqësi te dashuria besnike​—Po ti?»: (10 min.)

  • [Shihni videon Hyrje për librin e Hozesë.]

  • Ho 6:4, 5​—Jehovai u trishtua ngaqë izraelitëve u mungonte dashamirësia, pra dashuria besnike (w10 15/​8 25 ¶18)

  • Ho 6:6​—Jehovai kënaqet kur shfaqim dashuri besnike (w07 15/​9 16 ¶8; w07 15/​6 27 ¶7)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Ho 1:7​—Kur iu tregua mëshirë dhe kur u shpëtua shtëpia e Judës? (w07 15/​9 14 ¶7)

  • Ho 2:18​—Si është plotësuar dhe si do të plotësohet në të ardhmen ky varg? (w05 15/​11 20 ¶16; g05 8/​9 12 ¶2)

  • Çfarë ke mësuar për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë xhevahiresh të tjera ke zbuluar nga leximi i Biblës për këtë javë?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Ho 7:1-16

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Biseda e parë: (2 min. ose më pak) 1Gjo 5:3​—Mësoju të tjerëve të vërtetën. Ftoje personin në mbledhjet e kongregacionit.

 • Rivizita: (4 min. ose më pak) Lp 30:11-14; Is 48:17, 18​—Mësoju të tjerëve të vërtetën. Drejtoje vëmendjen te siti jw.org. (Shih mwb16.08 8 ¶2.)

 • Studimi biblik: (6 min. ose më pak) lv 12-13 ¶16-18​—Prek zemrën e studentit.

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË