Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

17-23 tetor

PROVERBAT 12-16

17-23 tetor
 • Kënga 69 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Mençuria ka më shumë vlerë se ari»: (10 min.)

  • Pr 16:16, 17—Njeriu i mençur e studion dhe e zbaton Fjalën e Perëndisë (w07 15/7 8)

  • Pr 16:18, 19—Njeriu i mençur e hedh poshtë krenarinë dhe fodullëkun (w07 15/7 8-9)

  • Pr 16:20-24—Njeriu i mençur e përdor të folurin për të ndihmuar të tjerët (w07 15/7 9-10)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Pr 15:15—Si mund të gjejmë më shumë gëzim në jetë? (11/13 16)

  • Pr 16:4—Në ç’kuptim Jehovai e ka bërë të ligun «për qëllimin e tij»? (w07 15/5 18-19)

  • Çfarë mësoj për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë pikash nga leximi i Biblës për këtë javë mund të përdor në shërbim?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Pr 15:18–16:6

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Biseda e parë: (2 min. ose më pak) Gjo 11:11-14—Mësoju të tjerëve të vërtetën. Ftoje personin në mbledhjen e fundjavës.

 • Rivizita: (4 min. ose më pak) Zn 3:1-6; Ro 5:12—Mësoju të tjerëve të vërtetën. Ftoje personin në mbledhjen e fundjavës.

 • Studimi biblik: (6 min. ose më pak) bh 191 ¶18-19—Ftoje studentin në mbledhjet e kongregacionit.

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË

 • Kënga 117

 • «Si të bësh komente të mira»: (15 min.) Diskutim. Shihni videon Bëhu mik i Jehovait—Përgatite komentin. Pastaj fto në podium fëmijët që ke zgjedhur dhe pyeti: cilët janë katër hapat për të përgatitur një koment? Pse mund të jemi të kënaqur edhe kur nuk na e japin fjalën për të komentuar?

 • Studimi i Biblës në Kongregacion: (30 min.) kr kap. 2 ¶23-34

 • Rishikimi i mbledhjes për këtë javë dhe përmbledhja për javën tjetër (3 min.)

 • Kënga 102 dhe lutja