Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

2-8 shtator

HEBRENJVE 7-8

2-8 shtator
 • Kënga 16 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Prift përgjithmonë sipas mënyrës së Melkisedekut»: (10 min.)

  • He 7:1, 2​—Melkisedeku, mbret dhe prift, takoi Abrahamin dhe e bekoi (it Melkisedeku ¶1, 2)

  • He 7:3​—Melkisedeku ishte «pa gjenealogji» dhe «mbetet prift në amshim [pra përgjithmonë]» (it Melkisedeku ¶7)

  • He 7:17​—Jezui është «prift përgjithmonë sipas mënyrës së Melkisedekut» (it Melkisedeku ¶3)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • He 8:3​—Ku ndryshonin dhuratat nga flijimet që ofroheshin në Ligjin e Moisiut? (w00 15/​8 14 ¶11)

  • He 8:13​—Si ‘u vjetrua’ besëlidhja e Ligjit në kohën e Jeremisë? (it-1 523 ¶5)

  • Çfarë ke mësuar për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë xhevahiresh të tjera ke zbuluar nga leximi i Biblës për këtë javë?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) He 7:1-17 (th mësimi 5)

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Kushtoju leximit dhe mësimdhënies: (10 min.) Diskutim. Shihni videon Përdorimi i duhur i mjeteve figurative dhe pastaj diskutoni mësimin 9 të broshurës Mësimdhënia.

 • Fjalimi: (5 min. ose më pak) w14 15/​10 15-16 ¶9-11, 13-14—Tema: Çfarë është besëlidhja e re? (th mësimi 7)

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË

 • Kënga 124

 • Arritjet organizative: (15 min.) Shihni videon Arritjet organizative për muajin shtator. Nxiti të gjithë të vizitojnë selinë botërore ose zyrën e degës vendëse nëse është e mundur.

 • Studimi i Biblës në Kongregacion: (30 min.) cl kap. 13 ¶1-10

 • Rishikimi i mbledhjes dhe përmbledhja për javën tjetër (3 min.)

 • Kënga 83 dhe lutja