Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

11-17 shtator

EZEKIELI 46-48

11-17 shtator
 • Kënga 139 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Bekimet që do të gëzonte Izraeli i rivendosur»: (10 min.)

  • Ezk 47:1, 7-12​—Toka ku u rivendosën do të bëhej e frytshme (w99 1/​3 10 ¶11-12)

  • Ezk 47:13, 14​—Çdo familje do të merrte një trashëgimi (w99 1/​3 10 ¶10)

  • Ezk 48:9, 10​—Përpara se popullit t’i caktohej toka, një pjesë e veçantë e saj do të hiqej mënjanë që ‘t’i jepej si kontribut’ Jehovait

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Ezk 47:1, 8; 48:30, 32-34​—Pse judenjtë e mërguar nuk pritnin që të plotësohej fjalë për fjalë çdo detaj i vegimit të Ezekielit për tempullin? (w99 1/​3 11 ¶14)

  • Ezk 47:6​—Pse Ezekieli u quajt «bir njeriu»? (it-2-E 1001)

  • Çfarë ke mësuar për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë xhevahiresh të tjera ke zbuluar nga leximi i Biblës për këtë javë?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Ezk 48:13-22

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Biseda e parë: (2 min. ose më pak) wp17.5 artikujt e temës kryesore—Hidh bazat për rivizitë.

 • Rivizita: (4 min. ose më pak) wp17.5​—Revista është lënë në vizitën e mëparshme. Demonstro një rivizitë dhe prezanto një nga botimet për studimin e Biblës.

 • Studimi biblik: (6 min. ose më pak) bh 34 ¶17​—Ftoje personin në mbledhje.

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË