Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

12-18 shtator

PSALMET 120-134

12-18 shtator
 • Kënga 33 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Ndihma më vjen nga Jehovai»: (10 min.)

  • Ps 121:1, 2—Meqë Jehovai ka krijuar gjithçka, kemi arsye për të qenë të sigurt (w04 15/12 12 ¶3)

  • Ps 121:3, 4—Jehovai është vigjilent ndaj nevojave të shërbëtorëve të tij (w04 15/12 12 ¶4)

  • Ps 121:5-8—Jehovai është Mbrojtësi besnik i popullit të tij (w04 15/12 13 ¶5-7)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Ps 123:2—Pse përdoret ilustrimi i syve të shërbëtorëve në këtë shkrim? (w06 1/9 15 ¶4)

  • Ps 133:1-3—Cili është një prej mësimeve që përmban ky psalm? (w06 1/9 16 ¶3)

  • Çfarë mësoj për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë pikash nga leximi i Biblës për këtë javë mund të përdor në shërbim?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Ps 127:1–129:8

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË

 • Kënga 114

 • Jehovai ka bërë shumë për mua: (15 min.) Shihni videon Jehovai ka bërë shumë për mua në jw.org. (Shko te PËR NE > AKTIVITETE.) Pastaj diskuto pyetjet vijuese: Si e ndihmoi Jehovai motrën Kristëll dhe si u motivua nga kjo? Çfarë bën ajo kur e mbysin ndjenjat negative? Si të ka ndihmuar përvoja e motrës Kristëll?

 • Studimi i Biblës në Kongregacion: (30 min.) ia Përmbyllje ¶1-13

 • Rishikimi i mbledhjes për këtë javë dhe përmbledhja për javën tjetër (3 min.)

 • Kënga 119 dhe lutja