Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

26 shkurt–4 mars

MATEU 18-19

26 shkurt–4 mars
 • Kënga 121 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Bëni kujdes të mos pengoni veten dhe të tjerët»: (10 min.)

  • Mt 18:6, 7​—Nuk duhet t’i pengojmë të tjerët («një gur mulliri, si ai që rrotullohet nga një gomar», «gurëve të pengesës» shënimet për studim dhe «Guri i mullirit», «Guri i sipërm i mullirit dhe i poshtmi» media te Mt 18:6, 7, nwtsty)

  • Mt 18:8, 9​—Duhet të shmangim çdo gjë që do të na pengonte (bi12 shtojca 3C)

  • Mt 18:10​—Jehovai e di nëse i pengojmë të tjerët («shohin fytyrën e Atit tim» shënimi për studim te Mt 18:10, nwtsty; w10 1/​11 16)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Mt 18:21, 22​—Sa herë duhet të jemi të gatshëm për të falur vëllanë tonë? («shtatëdhjetë e shtatë herë» shënimi për studim te Mt 18:22, nwtsty)

  • Mt 19:7​—Cili ishte qëllimi i ‘dëshmisë së përzënies’? («dëshmi se e ka përzënë» shënimi për studim dhe «Dëshmia e divorcit» media te Mt 19:7, nwtsty)

  • Çfarë ke mësuar për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë xhevahiresh të tjera ke zbuluar nga leximi i Biblës për këtë javë?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Mt 18:18-35

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Rivizita e dytë: (3 min. ose më pak) Bazohu tek Ide për biseda.

 • Rivizita e tretë: (3 min. ose më pak) Zgjidhe vetë shkrimin dhe ofro një nga botimet për studim.

 • Studimi biblik: (6 min. ose më pak) bh 25-26 ¶18-20​—Prek zemrën e studentit.

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË

 • Kënga 90

 • Mos u bëj kurrë shkak për pengesë (2Ko 6:3): (9 min.) Shihni videon.

 • Fushata e Përkujtimit nis më 3 mars: (6 min.) Fjalim që bazohet te Fletëstudimi për Mbledhjen «Jeta dhe shërbimi», shkurt 2016, «Ftoni çdo njeri në territor të vijë në Përkujtim». T’u jepet të gjithëve ftesa e Përkujtimit dhe pastaj rishiko përmbajtjen. Thekso se fjalimi publik special me temë «Kush është në të vërtetë Jezu Krishti?» do të mbahet javën që fillon më 19 mars 2018. Ky fjalim do të na nxitë ta presim me padurim Përkujtimin. Përmend masat që janë marrë për të mbuluar territorin.

 • Studimi i Biblës në Kongregacion: (30 min.) lv kutitë «Dëgjo këshillën dhe prano disiplinën» dhe «Jini të bindur ndaj atyre që marrin drejtimin»

 • Rishikimi i mbledhjes për këtë javë dhe përmbledhja për javën tjetër (3 min.)

 • Kënga 133 dhe lutja