Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

12-18 shkurt

MATEU 14-15

12-18 shkurt
 • Kënga 93 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Ushqehet një shumicë nga duart e pakicës»: (10 min.)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Mt 15:7-9​—Pse nuk duhet të jemi hipokritë? («Hipokritë» shënimi për studim te Mt 15:7, nwtsty)

  • Mt 15:26​—Çfarë mund të ketë nënkuptuar Jezui me shprehjen ‘këlyshët e qenve’? («fëmijëve . . . këlyshëve të qenve» shënimi për studim te Mt 15:26, nwtsty)

  • Çfarë ke mësuar për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë xhevahiresh të tjera ke zbuluar nga leximi i Biblës për këtë javë?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Mt 15:1-20

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Biseda e parë: (2 min. ose më pak) Bazohu tek Ide për biseda.

 • Video për rivizitën: (5 min.) Shihni dhe diskutoni videon.

 • Fjalimi: (6 min. ose më pak) w15 15/​9 16-17 ¶14-17​—Tema: Forco besimin duke i mbajtur sytë te Jezui.

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË

 • Kënga 135

 • Bëhu mik i Jehovait​—Të bësh miq: (7 min.) Shihni videon. Pastaj fto në podium disa fëmijë që ke zgjedhur më parë dhe bëju këto pyetje: pse duhet të bësh miq ata që e duan Jehovain? Ç’mund të mësosh prej tyre?

 • «Ndero atin dhe nënën tënde»: (8 min.) Diskutim. Shihni videon me skicime Si të flas me prindërit?

 • Studimi i Biblës në Kongregacion: (30 min.) lv kap. 4 ¶1-11

 • Rishikimi i mbledhjes për këtë javë dhe përmbledhja për javën tjetër (3 min.)

 • Kënga 148 dhe lutja