Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

8-14 shkurt

NEHEMIA 5-8

8-14 shkurt
 • Kënga 123 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Nehemia ishte mbikëqyrës i shkëlqyer»: (10 min.)

  • Ne 5:1-7—Nehemia e dëgjoi popullin dhe mori masa (w06 1/2 9 ¶2)

  • Ne 5:14-19—Nehemia shfaqi përulësi, modesti dhe maturi (w06 1/2 10 ¶4)

  • Ne 8:8-12—Nehemia mori pjesë për t’i dhënë popullit udhëzime nga Fjala e Perëndisë (w06 1/2 11 ¶4)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Ne 6:5—Përse Sanballati i dërgoi «një letër të hapur» Nehemisë? (w06 1/2 9 ¶3)

  • Ne 6:10-13—Përse nuk e pranoi Nehemia sugjerimin e Shemajahut? (w07 1/7 30 ¶15)

  • Çfarë mësoj për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë pikash nga leximi i Biblës për këtë javë mund të përdor në shërbim?

 • Leximi i Biblës: Ne 6:14–7:7a (4 min. ose më pak)

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Biseda e parë: (2 min. ose më pak) Prezanto revistën aktuale Zgjohuni! duke folur për temën e kopertinës. Hidh bazat për rivizitë.

 • Rivizita: (4 min. ose më pak) Demonstro si bëhet një rivizitë me dikë që ka shfaqur interes për temën e revistës aktuale Zgjohuni! Hidh bazat për vizitën tjetër.

 • Studimi biblik: (6 min. ose më pak) Demonstro një studim biblik. (bh 28-29 ¶4-5)

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË

 • Kënga 62

 • A po «synon» të bësh më tepër?: (15 min.) Fjalim nga një plak që bazohet te Kulla e Rojës e 15 shtatorit 2014, faqet 3-6. Shihni videon Vëllezër, synoni një punë të shkëlqyer! që doli në JW Broadcasting, dhjetor 2015. Nxirr në pah arsyet e duhura që të synojnë dhe shpjego si mund ta bëjë këtë një vëlla. Me dashuri inkurajoji vëllezërit të synojnë që të kualifikohen si shërbëtorë ndihmës ose pleq.

 • Studimi i Biblës në Kongregacion: ia kap. 8 ¶17-27 dhe pyetjet për meditim (30 min.)

 • Rishikim i mbledhjes dhe pikat që do të trajtohen javën që vjen (3 min.)

 • Kënga 125 dhe lutja