Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

15-21 shkurt

NEHEMIA 9-11

15-21 shkurt
 • Kënga 84 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Adhuruesit besnikë mbështetin masat teokratike»: (10 min.)

  • Ne 10:28-30—Ata ranë dakord që të mos lidhnin aleanca martesore me ‘popujt e atij vendi’ (w98 15/10 21 ¶11)

  • Ne 10:32-39—Vendosën të mbështetnin adhurimin e vërtetë në mënyra të ndryshme (w98 15/10 21 ¶11-12)

  • Ne 11:1, 2—Me gatishmëri mbështetën një masë teokratike speciale (w06 1/2 11 ¶6; w98 15/10 22 ¶13)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Ne 9:19-21—Si ka treguar Jehovai se siguron gjithçka që i nevojitet popullit të tij? (w13 15/9 9 ¶9-10)

  • Ne 9:6-38—Ç’shembull të mirë na lanë levitët në lidhje me lutjen? (w13 15/10 22-23 ¶6-7)

  • Çfarë mësoj për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë pikash nga leximi i Biblës për këtë javë mund të përdor në shërbim?

 • Leximi i Biblës: Ne 11:15-36 (4 min. ose më pak)

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË

 • Kënga 19

 • «Jeta më fantastike»: (15 min.) Diskutim. Në fillim shihni videon. Pastaj shqyrtoni pyetjet. Intervisto shkurtimisht një lajmëtar, beqar a të martuar, që përfitoi nga vitet e beqarisë për të bërë më shumë në shërbim të Jehovait. (1Ko 7:35) Cilat bekime pati si rezultat?

 • Studimi i Biblës në Kongregacion: ia kap. 9 ¶1-13 (30 min.)

 • Rishikimi i mbledhjes dhe pikat që do të trajtohen javën që vjen (3 min.)

 • Kënga 76 dhe lutja