Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

5-11 qershor

JEREMIA 51-52

5-11 qershor
 • Kënga 98 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Fjala e Jehovait del e vërtetë në çdo hollësi»: (10 min.)

  • Jr 51:11, 28​—Jehovai paratha kush do ta pushtonte Babiloninë (it Medët, Media ¶13-14)

  • Jr 51:30​—Jehovai paratha se Babilonia nuk do t’i bënte rezistencë pushtimit (it Nabonidi ¶15)

  • Jr 51:37, 62​—Jehovai paratha shkretimin përfundimtar të Babilonisë (it Babilonia nr. 1 ¶12)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Jr 51:25​—Pse Babilonia përshkruhet si «mal shkatërrimtar»? (it-2-E 444 ¶9)

  • Jr 51:42​—Çfarë duket se nënkupton «deti» që ‘do të vinte’ në Babiloni? (it-2-E 882 ¶3)

  • Çfarë ke mësuar për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë xhevahiresh të tjera ke zbuluar nga leximi i Biblës për këtë javë?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Jr 51:1-11

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Përgatit prezantimet e muajit: (15 min.) Diskutim bazuar tek Ide për prezantimin e botimeve. Shihni çdo video, pastaj diskutoni pikat kryesore. Nxiti lajmëtarët t’i tregojnë të zotit të shtëpisë informacionin te jw.org, MËSIME BIBLIKE > NDIHMË PËR FAMILJEN.

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË