Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

4-10 prill

JOBI 16-20

4-10 prill
 • Kënga 79 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «T’i inkurajojmë dhe t’i forcojmë të tjerët me fjalë të mira»: (10 min.)

  • Jb 16:4, 5—Një këshillues duhet t’i forcojë të tjerët me fjalët që thotë (w90-E 15/3 27 ¶1-2)

  • Jb 19:2—Fjalët lënduese të Bildadit e bënë Jobin të bërtiste me hidhërim (w06 15/3 15 ¶6; w95 1/2 32)

  • Jb 19:25—Shpresa e ringjalljes i dha forcë Jobit kur u sprovua deri aty ku s’mbante më (w06 15/3 15 ¶5; it-2-E 735 ¶2-3)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Jb 19:20, shën.—Çfarë donte të thoshte Jobi me fjalët «shpëtova me lëkurën e dhëmbëve»? (it Lëkura ¶7)

  • Jb 19:26—Si mund ‘ta shihte Perëndinë’ Jobi kur asnjë njeri nuk e sheh dot Jehovain? (w95 15/3 19 ¶17)

  • Çfarë mësoj për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë pikash nga leximi i Biblës për këtë javë mund të përdor në shërbim?

 • Leximi i Biblës: Jb 19:1-23 (4 min. ose më pak)

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Përgatit prezantimet e muajit: (15 min.) Diskutim. Shihni çdo video Ide për prezantimin e botimeve, pastaj diskutoni pikat kryesore. Nxiti lajmëtarët të formojnë prezantimin e tyre.

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË