Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

25-31 mars

1 KORINTASVE 4-6

25-31 mars
 • Kënga 123 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Pak maja e bën të vijë gjithë brumin»: (10 min.)

  • 1Ko 5:1, 2—Kongregacioni në Korint po toleronte një keqbërës të papenduar

  • 1Ko 5:5-8, 13—Pavli i tha kongregacionit ta hiqnin ‘majanë’ nga mesi i tyre dhe t’ia dorëzonin keqbërësin Satanait (it-2 230869-870)

  • 1Ko 5:9-11—Kongregacioni nuk duhet të shoqërohet me keqbërësit e papenduar (lv 34 ¶19)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • 1Ko 4:9—Si janë «teatër» për engjëjt njerëzit që i shërbejnë Perëndisë? (w09 15/​5 24 ¶16)

  • 1Ko 6:3—Me sa duket, për çfarë e kishte fjalën Pavli kur shkroi «ne do të gjykojmë engjëj»? (it-2 211)

  • Çfarë ke mësuar për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë xhevahiresh të tjera ke zbuluar nga leximi i Biblës për këtë javë?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) 1Ko 6:1-14 (th mësimi 10)

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË