Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

26 mars–1 prill

MATEU 25

26 mars–1 prill
 • Kënga 143 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Qëndroni vigjilentë»: (10 min.)

  • Mt 25:1-6​—Pesë virgjëreshat e matura dhe pesë mendjelehtat dolën për të takuar dhëndrin

  • Mt 25:7-10​—Virgjëreshat mendjelehta nuk ishin të pranishme kur erdhi dhëndri

  • Mt 25:11, 12​—Vetëm virgjëreshat e matura u pranuan të hynin në dasmë

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Mt 25:31-33​—Shpjego ilustrimin për delet dhe cjeptë. (w15 15/​3 26 ¶7)

  • Mt 25:40​—Si mund ta shprehim miqësinë tonë me vëllezërit e Krishtit? (w09 15/​10 16 ¶16-18)

  • Çfarë ke mësuar për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë xhevahiresh të tjera ke zbuluar nga leximi i Biblës për këtë javë?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Mt 25:1-23

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Rivizita e dytë: (3 min. ose më pak) Fillimisht bazohu tek Ide për biseda. Pastaj ftoje personin në Përkujtim.

 • Rivizita e tretë: (3 min. ose më pak) Zgjidhe vetë shkrimin dhe ofro një nga botimet për studim.

 • Fjalimi: (6 min. ose më pak) w15 15/​3 26-27 ¶7-10​—Tema: Si e vë theksin ilustrimi i deleve dhe i cjepve te vepra e predikimit?

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË