Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

20-26 maj

2 KORINTASVE 11-13

20-26 maj
 • Kënga 3 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «‘Gjembi në mish’ i Pavlit»: (10 min.)

  • 2Ko 12:7​—Pavli duhej të përballonte një problem të vazhdueshëm që ishte si një gjemb acarues (w08 15/​6 3-4)

  • 2Ko 12:8, 9​—Jehovai zgjodhi të mos ia plotësonte kërkesën Pavlit për t’i hequr gjembin (w06 15/​12 24 ¶17-18)

  • 2Ko 12:10​—Pavli e përmbushi caktimin duke u mbështetur te fryma e shenjtë e Perëndisë (w18.01 9 ¶8-9)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • 2Ko 12:2-4​—Me sa duket, çfarë janë ‘qielli i tretë’ dhe ‘parajsa’? (w18.12 8 ¶10-12)

  • 2Ko 13:12​—Çfarë ishte ‘puthja e shenjtë’? (it-2 177)

  • Çfarë ke mësuar për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë xhevahiresh të tjera ke zbuluar nga leximi i Biblës për këtë javë?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) 2Ko 11:1-15 (th mësimi 5)

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË

 • Kënga 38

 • «Mund t’ia dalësh mbanë, pavarësisht nga ‘gjembi në mish’!» (15 min.) Diskutim. Shihni videon «Do të hapen sytë e të verbërve». Tregoju të pranishmëve se literatura për personat e verbër ose me shikim të kufizuar disponohet në braile në 47 gjuhë, si edhe në formate të tjera. Për të kërkuar këto botime, lajmëtarët duhet të flasin me vëllanë që merret me literaturën. Nxiti të gjithë të jenë të vëmendshëm dhe gati për të ndihmuar personat me shikim të kufizuar në kongregacion ose në territor.

 • Studimi i Biblës në Kongregacion: (30 min.) cl kap. 8 ¶1-8

 • Rishikimi i mbledhjes dhe përmbledhja për javën tjetër (3 min.)

 • Kënga 78 dhe lutja