Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

28 maj–3 qershor

MARKU 13-14

28 maj–3 qershor
 • Kënga 55 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Shmang lakun e frikës nga njeriu»: (10 min.)

  • Mr 14:29, 31​—Apostujt nuk kishin si qëllim të mohonin Jezuin

  • Mr 14:50​—Kur Jezuin e arrestuan, të gjithë apostujt e braktisën dhe ikën

  • Mr 14:47, 54, 66-72​—Pjetri pati guximin ta mbronte Jezuin dhe ta ndiqte nga larg, por pastaj e mohoi tri herë (ia 200 ¶14; it Pjetri ¶13)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Mr 14:51, 52​—Kush mund të ketë qenë djali i ri që ia mbathi i zhveshur? (w08 15/​2 30 ¶6)

  • Mr 14:60-62​—Për ç’arsye mund t’i jetë përgjigjur Jezui pyetjes së kryepriftit? (gt kap. 119 ¶10-11)

  • Çfarë ke mësuar për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë xhevahiresh të tjera ke zbuluar nga leximi i Biblës për këtë javë?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Mr 14:43-59

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Rivizita e dytë: (3 min. ose më pak) Fillimisht bazohu tek Ide për biseda. Pastaj ftoje personin në mbledhje.

 • Rivizita e tretë: (3 min. ose më pak) Zgjidhe vetë shkrimin dhe ofro një nga botimet për studim.

 • Studimi biblik: (6 min. ose më pak) bh 171-172 ¶17-18

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË