Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

30 korrik–5 gusht

LUKA 14-16

30 korrik–5 gusht
 • Kënga 125 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Shëmbëlltyra e djalit plëngprishës»: (10 min.)

  • Lu 15:11-16​—Një djalë rebel e harxhoi kot trashëgiminë e tij, duke bërë një jetë të shfrenuar («Një njeri kishte dy djem», «Më i vogli», «harxhoi kot», «një jetë të shfrenuar», «të kulloste derrat», «bishtajat e çiçibanozit» shënimet për studim te Lu 15:11-16, nwtsty)

  • Lu 15:17-24​—Ai u pendua dhe ati i tij i dashur e priti krahëhapur («kundër teje», «mëditësit», «e puthi me butësi», «të quhem yt bir», «një petk të gjatë . . . një unazë . . . sandale» shënimet për studim te Lu 15:17-24, nwtsty)

  • Lu 15:25-32​—Ndreqet mënyra si mendonte djali i madh

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Lu 14:26​—Ç’domethënie ka fjala «urren» në këtë kontekst? («urren» shënimi për studim te Lu 14:26, nwtsty)

  • Lu 16:10-13​—Cila ishte pika e Jezuit lidhur me «pasuritë e padrejta»? (w17.07 8-9 ¶7-8)

  • Çfarë ke mësuar për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë xhevahiresh të tjera ke zbuluar nga leximi i Biblës për këtë javë?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Lu 14:1-14

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Rivizita e dytë: (3 min. ose më pak) Fillimisht bazohu tek Ide për biseda. Pastaj ftoje personin në mbledhje.

 • Rivizita e tretë: (3 min. ose më pak) Zgjidhe vetë shkrimin dhe ofro një nga botimet për studim.

 • Studimi biblik: (6 min. ose më pak) lv 32 ¶14-15

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË