Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

23-29 korrik

LUKA 12-13

23-29 korrik
 • Kënga 4 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Ju vleni më tepër se shumë harabela»: (10 min.)

  • Lu 12:6​—Perëndia nuk harron as zogjtë e vegjël («harabela» shënimi për studim te Lu 12:6, nwtsty)

  • Lu 12:7​—Fakti që Perëndia na njeh imtësisht, zbulon se interesohet thellësisht për ne («edhe fijet e flokëve tuaj janë të gjitha të numëruara» shënimi për studim te Lu 12:7, nwtsty)

  • Lu 12:7​—Jehovai e çmon secilin prej nesh (cl 241 ¶4-5)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Lu 13:24​—Ç’kuptim ka këshilla e Jezuit? («Përpiquni fuqimisht» shënimi për studim te Lu 13:24, nwtsty)

  • Lu 13:33​—Pse i tha këto fjalë Jezui? («nuk është e lejueshme» shënimi për studim te Lu 13:33, nwtsty)

  • Çfarë ke mësuar për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë xhevahiresh të tjera ke zbuluar nga leximi i Biblës për këtë javë?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Lu 12:22-40

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Rivizita e dytë: (3 min. ose më pak) Fillimisht bazohu tek Ide për biseda. Pastaj ftoje personin në mbledhje.

 • Rivizita e tretë: (3 min. ose më pak) Zgjidhe vetë shkrimin dhe ofro një nga botimet për studim.

 • Studimi biblik: (6 min. ose më pak) lv 184-185 ¶4-5

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË

 • Kënga 116

 • Të izoluar, por jo të harruar: (15 min.) Shihni videon. Pastaj diskutoni pyetjet e mëposhtme:

  • Cilat situata të vështira kanë tre lajmëtarët?

  • Si ka treguar Jehovai se nuk i ka harruar?

  • Si kanë vazhduar t’i shërbejnë Jehovait pavarësisht nga vështirësitë, dhe si janë inkurajuar të tjerët nga kjo?

  • Si mund t’u tregosh dashuri pjesëtarëve të kongregacionit tënd që janë të moshuar ose që kanë probleme të rënda shëndetësore?

 • Studimi i Biblës në Kongregacion: (30 min.) lv kap. 10 ¶16-24

 • Rishikimi i mbledhjes për këtë javë dhe përmbledhja për javën tjetër (3 min.)

 • Kënga 5 dhe lutja