Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

16-22 korrik

LUKA 10-11

16-22 korrik
 • Kënga 100 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Shëmbëlltyra për samaritanin e mirë»: (10 min.)

  • Lu 10:29-32​—Në fillim një prift e pastaj një levit nuk e ndihmuan bashkëkombësin e tyre jude që kishte rënë në duart e kusarëve [Shihni «Rruga nga Jerusalemi në Jeriko» media te Luka 10:30, nwtsty.] (w02 1/​9 16-17 ¶14-15)

  • Lu 10:33-35​—Një samaritan i tregoi dashuri të jashtëzakonshme këtij judeu («një samaritan», «ia lidhi plagët dhe derdhi mbi to vaj dhe verë», «një han» shënimet për studim te Lu 10:33, 34, nwtsty)

  • Lu 10:36, 37​—Duhet t’u tregojmë dashuri të gjithëve, edhe atyre që kanë tjetër shtresë shoqërore, racë, fis dhe komb (w98 1/​7 31 ¶2)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Lu 10:18​—Për çfarë e kishte fjalën Jezui kur u tha 70 dishepujve: «Unë nisa ta shihja Satanain tashmë të rënë si rrufe nga qielli» («Unë nisa ta shihja Satanain tashmë të rënë si rrufe nga qielli» shënimi për studim te Lu 10:18, nwtsty; w08 15/​3 31 ¶12)

  • Lu 11:5-9​—Ç’na mëson rreth lutjes ilustrimi për burrin këmbëngulës? («Mik, më jep hua tri bukë», «Mjaft më bezdise», «ka këmbëngulur shumë» shënimet për studim te Lu 11:5-9, nwtsty)

  • Çfarë ke mësuar për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë xhevahiresh të tjera ke zbuluar nga leximi i Biblës për këtë javë?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Lu 10:1-16

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Biseda e parë: (2 min. ose më pak) Fillimisht bazohu tek Ide për biseda. Pastaj kapërce një kundërshtim të zakonshëm për territorin.

 • Rivizita: (3 min. ose më pak) Fillimisht bazohu tek Ide për biseda. Personi thotë se është duke ngrënë.

 • Video për rivizitën e dytë: (5 min.) Shihni dhe diskutoni videon.

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË