Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

17-23 korrik

EZEKIELI 18-20

17-23 korrik
 • Kënga 125 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Kur Jehovai fal, a harron?»: (10 min.)

  • Ezk 18:19, 20​—Jehovai e quan përgjegjës çdo person për veprimet e veta (w12 1/​7 18 ¶2)

  • Ezk 18:21, 22​—Jehovai është gati t’i falë të penduarit dhe kurrë nuk do t’i kujtojë mëkatet kundër tyre (w12 1/​7 18 ¶3-7)

  • Ezk 18:23, 32​—Jehovai e shkatërron të ligun vetëm si rrugëzgjidhje të fundit (w08 1/​4 8 ¶4; w06 1/​12 27 ¶11)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Ezk 18:29​—Pse zhvilluan izraelitët një pikëpamje të gabuar për Jehovain, dhe si të shmangim të njëjtin gabim? (w13 15/​8 11 ¶9)

  • Ezk 20:49​—Pse njerëzit mendonin se Ezekieli thoshte «proverba», dhe çfarë paralajmërimi është për ne? (w07 1/​7 14 ¶3)

  • Çfarë ke mësuar për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë xhevahiresh të tjera ke zbuluar nga leximi i Biblës për këtë javë?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Ezk 20:1-12

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Biseda e parë: (2 min. ose më pak) 1Gjo 5:19​—Mësoju të tjerëve të vërtetën. Hidh bazat për rivizitë.

 • Rivizita: (4 min. ose më pak) Zn 3:2-5​—Mësoju të tjerëve të vërtetën. Hidh bazat për rivizitën tjetër. (Shih mwb16.08 8 ¶2.)

 • Fjalimi: (6 min. ose më pak) w16.05 32​—Tema: Si mund ta shprehë gëzimin kongregacioni kur bëhet njoftimi se dikush është rivendosur?

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË

 • Kënga 130

 • «A e fal veten?»: (10 min.) Diskutim. Në fillim shihni videon. Mbështetni me besnikëri standardet e Jehovait​Falni.

 • Të rinjtë pyesin​—Si t’ia bëj kur gaboj?: (5 min.) Diskutim i bazuar tek artikulli «Të rinjtë pyesin​—Si t’ia bëj kur gaboj?» Në fillim të lexohet nga dikush pjesa: «Çfarë do të bëje ti?»

 • Studimi i Biblës në Kongregacion: (30 min.) kr kap. 15 ¶9-17

 • Rishikimi i mbledhjes për këtë javë dhe përmbledhja për javën tjetër (3 min.)

 • Kënga 33 dhe lutja