Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

28 janar–3 shkurt

VEPRAT 27-28

28 janar–3 shkurt
 • Kënga 129 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Pavli lundron për në Romë»: (10 min.)

  • Ve 27:23, 24​—Një engjëll i thotë Pavlit se të gjithë ata që po lundronin me të, do t’i mbijetonin stuhisë (bt 208 ¶15)

  • Ve 28:1, 2​—Anija me të cilën udhëtonte Pavli, fundoset në Maltë (bt 209 ¶18; 210 ¶21)

  • Ve 28:16, 17​—Pavli mbërrin shëndoshë e mirë në Romë (bt 213 ¶10)

 • Të gërmojmë për xhevahire: (8 min.)

  • Ve 27:9​—Çfarë ishte «agjërimi [i ditës së shlyerjes]»? («agjërimi [i ditës së shlyerjes]» shënimi për studim te Ve 27:9, nwtsty)

  • Ve 28:11​—Pse është domethënës fakti që përmendet figura e gdhendur në bashin e anijes? («Bijve të Zeusit» shënimi për studim te Ve 28:11, nwtsty)

  • Çfarë ke mësuar për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë xhevahiresh të tjera ke zbuluar nga leximi i Biblës për këtë javë?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Ve 27:1-12 (th mësimi 5)

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË