Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

14-20 janar

VEPRAT 23-24

14-20 janar
 • Kënga 148 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «E akuzojnë se është një murtajë dhe nxit kryengritje»: (10 min.)

  • Ve 23:12, 16​—Dështon komploti për të vrarë Pavlin (bt 191 ¶5-6)

  • Ve 24:2, 5, 6​—Një gojëtar me emrin Tertul akuzon Pavlin para guvernatorit romak (bt 192 ¶10)

  • Ve 24:10-21​—Me respekt, Pavli hedh poshtë akuzat dhe jep dëshmi plot guxim (bt 193-194 ¶13-14)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Ve 23:6—Pse tha Pavli se ishte farise? («unë jam farise» shënimi për studim te Ve 23:6, nwtsty)

  • Ve 24:24, 27​—Kush ishte Drusila? («Drusila» shënimi për studim te Ve 24:24, nwtsty)

  • Çfarë ke mësuar për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë xhevahiresh të tjera ke zbuluar nga leximi i Biblës për këtë javë?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Ve 23:1-15 (th mësimi 5)

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Video për bisedën e parë: (4 min.) Shihni dhe diskutoni videon.

 • Biseda e parë: (2 min. ose më pak) Bazohu tek Ide për biseda. (th mësimi 1)

 • Biseda e parë: (3 min. ose më pak) Fillimisht bazohu tek Ide për biseda. Pastaj kapërce një kundërshtim të zakonshëm për territorin. (th mësimi 2)

 • Biseda e parë: (3 min. ose më pak) Fillimisht bazohu tek Ide për biseda. Pastaj kapërce një kundërshtim të zakonshëm për territorin. (th mësimi 3)

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË

 • Kënga 77

 • Raporti vjetor i shërbimit: (15 min.) Fjalim nga një plak. Pasi të lexosh letrën e zyrës së degës për raportin vjetor të shërbimit, intervisto lajmëtarë që i ke zgjedhur më parë, të cilët kanë pasur përvoja inkurajuese gjatë vitit të kaluar të shërbimit.

 • Studimi i Biblës në Kongregacion: (30 min.) cl kap. 2 ¶1-11

 • Rishikimi i mbledhjes për këtë javë dhe përmbledhja për javën tjetër (3 min.)

 • Kënga 128 dhe lutja