Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

8-14 janar

MATEU 4-5

8-14 janar
 • Kënga 82 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Mësime nga Predikimi në Mal i Jezuit»: (10 min.)

  • Mt 5:3​—Lumturia vjen kur jemi të vetëdijshëm se kemi nevojë të mësojmë për Perëndinë («Lum», «ata që janë të vetëdijshëm se kanë nevojë të mësojnë për Perëndinë» shënimet për studim te Mt 5:3, nwtsty)

  • Mt 5:7​—Lumturia vjen kur jemi të mëshirshëm dhe të dhembshur («të mëshirshmit» shënimi për studim te Mt 5:7, nwtsty)

  • Mt 5:9​—Lumturia vjen kur jemi paqebërës («paqebërësit» shënimi për studim te Mt 5:9, nwtsty; w07 1/​12 17)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Mt 4:9​—Për çfarë u përpoq ta tundonte Satanai Jezuin? («bën një akt adhurimi» shënimi për studim te Mt 4:9, nwtsty)

  • Mt 4:23​—Cilat janë dy aktivitete të rëndësishme ku u përfshi Jezui? («mësonte . . . predikonte» shënimi për studim te Mt 4:23, nwtsty)

  • Çfarë ke mësuar për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë xhevahiresh të tjera ke zbuluar nga leximi i Biblës për këtë javë?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Mt 5:31-48

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Biseda e parë: (2 min. ose më pak) Bazohu tek Ide për biseda.

 • Video për rivizitën: (5 min.) Shihni dhe diskutoni videon.

 • Fjalimi: (6 min. ose më pak) w16.03 31-32​—Tema: A e çoi realisht në tempull Satanai Jezuin kur e tundoi?

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË