Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

30 janar–5 shkurt

ISAIA 43-46

30 janar–5 shkurt
 • Kënga 33 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Jehovai është Perëndia i profecive të vërteta»: (10 min.)

  • Is 44:26-28—Jehovai profetizoi se Jerusalemi dhe tempulli do të rindërtoheshin dhe caktoi Kirin si pushtues të Babilonisë (ip-2 71, 72 ¶22, 23)

  • Is 45:1, 2—Jehovai dha hollësi rreth pushtimit të Babilonisë (ip-2 77, 78 ¶4-6)

  • Is 45:3-6—Jehovai shpjegoi disa arsye pse përdori Kirin për të pushtuar Babiloninë (ip-2 79, 80 ¶8-10)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Is 43:10-12—Në cilat mënyra duhej të tregonin izraelitët se ishin një komb dëshmitarësh për Jehovain? (w14 15/11 21, 22 ¶14-16)

  • Is 43:25—Cila është arsyeja kryesore pse Jehovai i fshin shkeljet? (ip-2 60 ¶24)

  • Çfarë mësoj për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë pikash nga leximi i Biblës për këtë javë mund të përdor në shërbim?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Is 46:1-13

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Biseda e parë: (2 min. ose më pak) lc—Dëshmi joformale me një shok pune ose shkolle.

 • Rivizita: (4 min. ose më pak) lc—Hidh bazat për vizitën tjetër.

 • Studimi biblik: (6 min. ose më pak) jl mësimi 4

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË