Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

18-24 janar

EZDRA 1-5

18-24 janar
 • Kënga 85 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Jehovai i mban premtimet»: (10 min.) [Shihni videon Hyrje për librin e Ezdrës.]

  • Ezd 3:1-6—Profecitë e Jehovait nuk mbeten kurrë pa u plotësuar (w06 15/1 19 ¶2)

  • Ezd 5:1-7—Jehovai mund t’i manovrojë gjërat që populli i tij të ketë sukses (w06 15/1 19 ¶4; w86-E 15/1 9 ¶2; w86-E 1/2 29 kutia)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Ezd 1:3-6—Pse izraelitët që s’dolën vullnetarë për t’u kthyer në Jerusalem nuk kishin medoemos besim të dobët? (w06 15/1 17 ¶5; 19 ¶1)

  • Ezd 4:1-3—Pse u hodh poshtë një ofertë për ndihmë? (w06 15/1 19 ¶3)

  • Çfarë mësoj për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë pikash nga leximi i Biblës për këtë javë mund të përdor në shërbim?

 • Leximi i Biblës: Ezd 3:10–4:7 (4 min. ose më pak)

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Biseda e parë: (2 min. ose më pak) Prezanto artikullin e fundit në Kullën e Rojës të muajit. Hidh bazat për rivizitë.

 • Rivizita: (4 min. ose më pak) Demonstro si bëhet një rivizitë me dikë që reagoi mirë kur prezantuam artikullin e fundit në Kullën e Rojës të muajit. Hidh bazat për vizitën tjetër.

 • Studimi biblik: (6 min. ose më pak) Demonstro një studim biblik. (bh 20-21 ¶6-8)

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË

 • Kënga 40

 • «Të gjitha këto gjëra të tjera do t’ju shtohen»: (5 min.) Fjalim që bazohet te Mateu 6:33 dhe Luka 12:22-24. Ftoji lajmëtarët të tregojnë përvoja se si Jehovai mbajti premtimin për t’u kujdesur për nevojat materiale kur vunë në vend të parë Mbretërinë.

 • Fjala jote—«Një herë ‘po’, e pastaj ‘jo’»? (10 min.) Diskutim. (w14 15/3 30-32)

 • Studimi i Biblës në Kongregacion: ia kap. 7 ¶1-14 (30 min.)

 • Rishikimi i mbledhjes dhe pikat që do të trajtohen javën që vjen (3 min.)

 • Kënga 41 dhe lutja