Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

7-13 gusht

EZEKIELI 28-31

7-13 gusht
 • Kënga 136 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Jehovai shpërbleu një komb pagan»: (10 min.)

  • Ezk 29:18​—Mbreti i Babilonisë, Nabukodonosori, nuk mori asnjë shpërblim për pushtimin e mundimshëm të Tirit (it Tiri ¶10)

  • Ezk 29:19​—Mbreti Nabukodonosor mori si plaçkë Egjiptin në vend të Tirit (it Egjipti, egjiptianët ¶75)

  • Ezk 29:20​—Jehovai i shpërbleu babilonasit, sepse punuan për të (g86-E 8/​11 27 ¶4-5)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Ezk 28:12-19​—Në ç’mënyrë ngjan udha që ndoqën sundimtarët e Tirit me udhën që ndoqi Satanai? (it-2-E 604 ¶4-5)

  • Ezk 30:13, 14​—Si u përmbush kjo profeci? (w03 1/​7 32 ¶1-3)

  • Çfarë ke mësuar për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë xhevahiresh të tjera ke zbuluar nga leximi i Biblës për këtë javë?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Ezk 29:1-12

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Përgatit prezantimet e muajit: (15 min.) Diskutim i bazuar tek Ide për prezantimin e botimeve. Shihni çdo video për prezantimet dhe pastaj diskutoni pikat kryesore. Nxiti lajmëtarët të përfshijnë ngjarje aktuale në prezantimet e tyre dhe, kur të ofrojnë broshurën Lajm i mirë, ta përdorin sa më mirë videon A do një lajm të mirë?

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË