Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

Dëshmitarët e Jehovait

Zgjidh gjuhën shqip

1-7 gusht

PSALMET 87-91

1-7 gusht
 • Kënga 49 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Qëndro në vendin e fshehtë të Më të Lartit»: (10 min.)

  • Ps 91:1, 2—‘Vendi i fshehtë’ i Jehovait na mbron nga çdo gjë që mund të na dëmtojë marrëdhënien me Të (w10 15/2 26-27 ¶10-11)

  • Ps 91:3—Si një gjahtar zogjsh, Satanai përpiqet të na zërë në kurth (w07 1/10 26-30 ¶1-18)

  • Ps 91:9-14—Jehovai është streha jonë (w10 15/1 10 ¶13-14; w01 15/11 19-20 ¶13-19)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Ps 89:34-37—Për cilën besëlidhje bëhet fjalë në këto vargje, dhe si e ilustroi Jehovai se ajo është e besueshme? (w14 15/10 10 ¶14; w07 15/7 32 ¶3-4)

  • Ps 90:10, 12—Si i «numërojmë ditët tona, që të fitojmë një zemër plot mençuri»? (w06 15/7 13 ¶4; w01 15/11 13 ¶19)

  • Çfarë mësoj për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë pikash nga leximi i Biblës për këtë javë mund të përdor në shërbim?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Ps 90:1-17

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Përgatit prezantimet e muajit: (15 min.) Diskutim. Shihni çdo video Ide për prezantim, pastaj diskutoni pikat kryesore. Nxiti lajmëtarët të formojnë prezantimin e tyre.

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË