Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

22-28 maj

JEREMIA 44-48

22-28 maj
 • Kënga 35 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Mos ‘kërko gjëra të mëdha për veten’»: (10 min.)

  • Jr 45:2, 3​—Mënyra e gabuar e të menduarit i solli dëshpërim Barukut (jr 104-105 ¶4-6)

  • Jr 45:4, 5a​—Jehovai e ndreqi me dashamirësi Barukun (jr 103 ¶2)

  • Jr 45:5b​—Baruku shpëtoi jetën e tij duke u përqendruar tek ajo që ishte më e rëndësishme (w16.07 8 ¶6)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Jr 48:13​—Pse moabitëve ‘do t’u vinte turp për Kemoshin’? (it-1-E 430)

  • Jr 48:42​—Pse është besimforcuese shpallja e Jehovait kundër Moabit? (it Moabi, moabitët nr. 2 ¶25)

  • Çfarë ke mësuar për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë xhevahiresh të tjera ke zbuluar nga leximi i Biblës për këtë javë?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Jr 47:1-7

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Biseda e parë: (2 min. ose më pak) hf​—Hidh bazat për rivizitë.

 • Rivizita: (4 min. ose më pak) hf​—Hidh bazat për rivizitën tjetër.

 • Studimi biblik: (6 min. ose më pak) lv 199 ¶9-10​—Tregoji shkurtimisht studentit si të bëjë kërkime për një sprovë specifike që po kalon.

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË