Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

9-15 janar

ISAIA 29-33

9-15 janar
 • Kënga 123 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Një mbret do të mbretërojë për të siguruar të drejtën»: (10 min.)

  • Is 32:1—Mbreti që do të mbretërojë për të siguruar të drejtën është Jezu Krishti (w14 15/2 6 ¶13)

  • Is 32:2—Jezui i kurorëzuar siguron princa që të kujdesen për kopenë (ip-1 332-334 ¶7-8)

  • Is 32:3, 4—Popullit të Jehovait po i jepet arsimim dhe stërvitje që e ndihmojnë të shfaqë drejtësi (ip-1 334, 335 ¶10, 11)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Is 30:21—Në cilat mënyra komunikon Jehovai me shërbëtorët e tij? (w14 15/8 21 ¶2)

  • Is 33:22—Kur dhe si u bë Jehovai Gjykatës, Ligjdhënës dhe Mbret për kombin e Izraelit? (w14 15/10 14 ¶4)

  • Çfarë mësoj për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë pikash nga leximi i Biblës për këtë javë mund të përdor në shërbim?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Is 30:22-33

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË

 • Kënga 119

 • «Një strehë për t’u mbrojtur nga era» (Isa 32:2): (9 min.) Shihni videon.

 • Të jemi të vëmendshëm në mbledhje: (6 min.) Shihni videon Të jemi të vëmendshëm në mbledhje. Pastaj fto në podium disa fëmijë që ke zgjedhur më parë dhe pyeti: Cilat gjëra mund të të shpërqendrojnë gjatë mbledhjes? Çfarë mund të ndodhte nëse Noeja s’do ta kishte mendjen kur Jehovai i shpjegonte si ta ndërtonte arkën? Pse është e rëndësishme që fëmijët të jenë të vëmendshëm në mbledhje?

 • Studimi i Biblës në Kongregacion: (30 min.) kr kap. 6 ¶16-24 dhe kutia «Sa reale është Mbretëria për ty?»

 • Rishikimi i mbledhjes për këtë javë dhe përmbledhja për javën tjetër (3 min.)

 • Kënga 40 dhe lutja