Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

2-8 janar

ISAIA 24-28

2-8 janar
 • Kënga 12 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Jehovai kujdeset për popullin e tij»: (10 min.)

  • Is 25:4, 5—Jehovai është një strehë frymore për të gjithë ata që duan t’i shërbejnë (ip-1 272 ¶5)

  • Is 25:6—Jehovai e ka mbajtur fjalën për të siguruar ushqim besimforcues me bollëk (w16.05 24 ¶4; ip-1 273 ¶6, 7)

  • Is 25:7, 8—Së shpejti, mëkati dhe vdekja do të zhduken njëherë e mirë (w14 15/9 26 ¶15; ip-1 273, 274 ¶8, 9)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Is 26:15—Si mund të ndihmojmë ndërsa Jehovai zgjeron «kufijtë e vendit»? (w15 15/7 11 ¶18)

  • Is 26:20—Kujt i referohen ‘dhomat më të sigurta’ që parathuhen tek Isaia? (w13 15/3 23 ¶15, 16)

  • Çfarë mësoj për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë pikash nga leximi i Biblës për këtë javë mund të përdor në shërbim?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Is 28:1-13

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Përgatit prezantimet e muajit: (15 min.) Diskutim bazuar në «Ide për prezantimin e botimeve». Shihni çdo video për prezantimet, pastaj diskutoni pikat kryesore. Gjatë muajit janar, lajmëtarët mund të ofrojnë broshurën Origjina e jetës—Pesë pyetje që ia vlen t’i bësh, nëse takojnë dikë që do të nxirrte dobi nga një bisedë më e detajuar rreth provave për një Krijues. Inkurajoji të jenë syçelë kur u krijohen mundësitë të tregojnë videon A u krijua jeta?

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË