Kalo te përmbajtja

Kalo te përmbajtja

26 dhjetor–1 janar

ISAIA 17-23

26 dhjetor–1 janar
 • Kënga 123 dhe lutja

 • Komente hyrëse (3 min. ose më pak)

THESARE NGA FJALA E PERËNDISË

 • «Abuzimi me autoritetin çon në humbjen e tij»: (10 min.)

  • Is 22:15, 16—Shebna e përdori autoritetin me egoizëm (ip-1 238 ¶16-17)

  • Is 22:17-22—Jehovai zëvendësoi Shebnën me Eliakimin (ip-1 238-239 ¶17-18)

  • Is 22:23-25—Rasti i Shebnës na jep mësime shumë të vlefshme (w07 15/1 8 ¶6; ip-1 240-241 ¶19-20)

 • Të gërmojmë në Bibël për xhevahire: (8 min.)

  • Is 21:1—Cila zonë quhej ‘shkretëtira e detit’ dhe pse? (w06 1/12 11 ¶2)

  • Is 23:17, 18—Në ç’mënyrë fitimi material i Tirit bëhet «diçka e shenjtë për Jehovain»? (ip-1 253-254 ¶22-24)

  • Çfarë mësoj për Jehovain nga leximi i Biblës për këtë javë?

  • Çfarë pikash nga leximi i Biblës për këtë javë mund të përdor në shërbim?

 • Leximi i Biblës: (4 min. ose më pak) Is 17:1-14

STËRVITU PËR SHËRBIMIN

 • Biseda e parë: (2 min. ose më pak) bh—Përdor videon Pse ta studiosh Biblën? për të prezantuar librin. (Shënim: mos e vër videon gjatë demonstrimit.)

 • Rivizita: (4 min. ose më pak) bh—Fillo studim biblik te dera dhe hidh bazat për rivizitën tjetër.

 • Studimi biblik: (6 min. ose më pak) lv 151 ¶10-11—Prek zemrën e studentit.

TË JETOJMË SI TË KRISHTERË