Salt la conţinut

Salt la al doilea meniu

Salt la cuprins

Martorii lui Iehova

Română

Turnul de veghe (ediția de studiu)  |  Iulie 2013

Un nou membru al Corpului de Guvernare

Un nou membru al Corpului de Guvernare

În dimineaţa zilei de miercuri, 5 septembrie 2012, familiile Betel din Statele Unite şi din Canada au fost anunţate că în Corpul de Guvernare al Martorilor lui Iehova a fost numit un nou membru: Mark Sanderson. El slujeşte în această calitate începând din 1 septembrie 2012.

Fratele Sanderson a crescut în San Diego (statul California, SUA) într-o familie de închinători ai lui Iehova şi s-a botezat în 9 februarie 1975. La 1 septembrie 1983, el a început să slujească în calitate de pionier în Saskatchewan (Canada). În decembrie 1990, el a absolvit cea de-a şaptea clasă a Şcolii de Organizare Teocratică (numită în prezent Şcoala Biblică pentru Fraţi Necăsătoriţi) ţinută în Statele Unite. În aprilie 1991, fratele Sanderson a fost numit pionier special şi a fost repartizat în insula Newfoundland (Canada). După ce a slujit ca locţiitor al supraveghetorului de circumscripţie, el a fost invitat la Betelul din Canada în februarie 1997. În noiembrie 2000, el a fost transferat la filiala din Statele Unite, unde a slujit în cadrul Serviciului de Informaţii Sanitare, iar, mai târziu, în Departamentul pentru serviciu.

În septembrie 2008, fratele Sanderson a participat la Şcoala pentru Membrii Comitetelor de Filială, iar apoi a fost numit membru al Comitetului Filialei din Filipine. În septembrie 2010, el a fost invitat să se întoarcă în Statele Unite, unde a slujit ca asistent al Comitetului pentru Serviciu al Corpului de Guvernare.