Czy twój wygląd przynosi chwałę Bogu?

Czy twój wygląd przynosi chwałę Bogu?

„Wszystko czyńcie ku chwale Bożej” (1 KOR. 10:31).

PIEŚNI: 34, 61

1, 2. Dlaczego Świadkowie Jehowy w kwestii ubioru trzymają się określonych zasad? (Zobacz ilustrację tytułową).

„WIELU ubrało się swobodnie, ponieważ było gorąco” — napisano w holenderskiej gazecie o duchownych uczestniczących w pewnym spotkaniu. „Zupełnie inaczej jest na kongresie Świadków Jehowy (...). Mężczyźni i chłopcy noszą marynarki i krawaty, a kobiety i dziewczynki (...) spódnice odpowiedniej długości, ale nie staroświeckie”. Świadkowie Jehowy rzeczywiście są często chwaleni za odpowiedni wygląd. Chcą stosować się do biblijnej rady, by ‛ozdabiać się schludnym ubiorem, ze skromnością i trzeźwością umysłu, jak przystoi osobom utrzymującym, że boją się Boga’ (1 Tym. 2:9, 10). Chociaż apostoł Paweł pisał o kobietach, ta sama zasada odnosi się do mężczyzn.

2 Przywiązujemy wagę do wyglądu, ponieważ jest to ważne dla Boga, któremu służymy (Rodz. 3:21). Z Biblii wyraźnie wynika, że Władca Wszechświata oczekuje od swoich sług trzymania się w tej kwestii wzniosłych zasad. Dlatego nie powinniśmy się kierować jedynie własnymi upodobaniami, ale brać pod uwagę zdanie Jehowy.

3. Czego możemy się nauczyć o ubiorze z Prawa, które Bóg dał Izraelitom?

3 Na przykład w Prawie danym przez Boga Izraelitom znajdowały się przepisy, które chroniły ich przed niemoralnym stylem życia okolicznych narodów. Prawo to pokazywało, co Jehowa sądzi o ubraniach, które nie pozwalają odróżnić mężczyzny od kobiety (odczytaj Powtórzonego Prawa 22:5). Ze wskazówek Boga jasno wynika, że nie uznaje On upodabniania się mężczyzn do kobiet, i na odwrót, lub stylu ubierania, który sprawia, że trudno jest określić płeć danej osoby.

4. Co może pomóc chrześcijanom podejmować mądre decyzje w sprawie ubioru?

4 Słowo Boże zawiera zasady, które pomagają nam podejmować mądre decyzje w sprawie ubioru, niezależnie od miejsca zamieszkania, kultury czy klimatu. Nie potrzebujemy szczegółowej listy trendów w modzie, które są odpowiednie, i tych, które są nie do przyjęcia. Kierujemy się zasadami biblijnymi, pozostawiającymi miejsce na osobiste upodobania. Rozważmy kilka takich zasad. Pomogą nam one ustalić, co jest „dobrą i miłą, i doskonałą wolą Bożą” (Rzym. 12:1, 2).

„POLECAMY SIEBIE JAKO SŁUG BOŻYCH”

5, 6. Jaki wpływ na innych powinien mieć nasz ubiór?

5 Apostoł Paweł pod natchnieniem zapisał ważną zasadę, którą znajdujemy w Liście 2 do Koryntian 6:4 (odczytaj). Osobiste upodobania wiele o nas mówią. Ludzie często kierują się pierwszym wrażeniem i wyrabiają sobie opinię opartą na tym, „co się jawi oczom” (1 Sam. 16:7). Jako słudzy Boży rozumiemy, że nie chodzi o to, by po prostu włożyć coś wygodnego. Zasady ze Słowa Bożego powinny nas skłaniać do unikania ubrań obcisłych, prześwitujących lub wyzywających. Wyklucza to odzież, która odsłania lub podkreśla intymne części ciała. Patrząc na nas, nikt nie powinien czuć się nieswojo ani być zmuszony odwracać wzrok.

6 Pamiętajmy, że jako słudzy Jehowy powinniśmy ubierać się w rzeczy czyste, przyzwoite i niezniszczone. Dzięki temu ludzie będą nas szanować i być może pobudzi ich to do poznania Jehowy. Będzie to też dobrze świadczyć o organizacji, którą reprezentujemy. W rezultacie niektórzy mogą być skłonni wysłuchać tego, o czym głosimy.

7, 8. Zwłaszcza kiedy powinniśmy zadbać o odpowiedni wygląd?

7 Nasz święty Bóg, bracia i siostry oraz ludzie na terenie zasługują na to, żeby nasz wygląd harmonizował z tym, co głosimy, i przynosił chwałę Jehowie (Rzym. 13:8-10). Musimy o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy uczestniczymy w zajęciach duchowych, na przykład w zebraniach i służbie kaznodziejskiej. Nasz wygląd powinien świadczyć o tym, że ‛boimy się Boga’ (1 Tym. 2:10). Oczywiście ubiór, który w pewnych rejonach jest odpowiedni, nie będzie stosowny w innych. Dlatego żeby nikogo nie urazić, słudzy Jehowy zawsze uwzględniają miejscowe zwyczaje.

Czy twój wygląd wzbudza w innych szacunek dla Boga, którego reprezentujesz? (Zobacz akapity 7 i 8)

8 Odczytaj 1 Koryntian 10:31. Na zgromadzeniach i kongresach nasz ubiór powinien być dostosowany do okazji i skromny, a nie ekstrawagancki, typowy dla tego świata. Również kiedy przyjeżdżamy do hotelu lub go opuszczamy albo spędzamy czas wolny przed zgromadzeniem i po nim, nie chcemy ubierać się zbyt swobodnie czy niechlujnie. Wtedy będziemy mogli z dumą utożsamiać się ze Świadkami Jehowy i dać świadectwo, gdy nadarzy się okazja.

9, 10. Dlaczego na nasz wygląd powinna wpływać zasada z Filipian 2:4?

9 Odczytaj Filipian 2:4. Dlaczego powinniśmy brać pod uwagę, jak nasz wygląd wpływa na współwyznawców? Między innymi dlatego, że jako chrześcijanie staramy się wprowadzać w życie biblijny nakaz: „Zadajcie śmierć członkom waszego ciała, które są na ziemi, jeśli chodzi o rozpustę, nieczystość, żądzę seksualną” (Kol. 3:2, 5). Nie chcemy utrudniać braciom i siostrom stosowania się do powyższych słów. Niektórzy z nich wcześniej prowadzili niemoralny styl życia i muszą nadal walczyć z grzesznymi skłonnościami (1 Kor. 6:9, 10). Nie chcielibyśmy, żeby ta walka była z naszego powodu jeszcze trudniejsza.

10 Jako słudzy Jehowy bardzo dbamy o czystość moralną. Nasz odpowiedni wygląd przyczyni się do tego, że bracia i siostry będą się czuli dobrze w naszym towarzystwie — zarówno na zebraniach, jak i w kontaktach prywatnych. Nikt nam nie narzuca, w co się ubierać. Mamy jednak obowiązek pomagania innym w zachowywaniu czystości i świętości myśli, słów oraz czynów (1 Piotra 1:15, 16). Prawdziwa miłość „nie zachowuje się nieprzyzwoicie, nie szuka własnych korzyści” (1 Kor. 13:4, 5).

UBIÓR DOSTOSOWANY DO OKOLICZNOŚCI

11, 12. Co warto wziąć pod uwagę, gdy decydujemy, w co się ubrać?

11 Kiedy podejmujemy decyzje dotyczące ubioru, musimy brać pod uwagę, że „na wszystko jest wyznaczony czas” (Kazn. 3:1, 17). To zrozumiałe, że klimat i zmieniające się pory roku oraz różne inne okoliczności mają wpływ na to, w co się ubieramy. Jednak zasady Jehowy pozostają niezmienne (Malach. 3:6).

12 Dbanie o ubiór świadczący o rozsądku i szacunku dla otoczenia może być szczególnym wyzwaniem w krajach o ciepłym klimacie. Mimo to słudzy Boży nie wybierają ubrań, które są zbyt obcisłe lub odsłaniają ciało (Hioba 31:1). Również wtedy, gdy odpoczywamy na plaży czy basenie, nasz strój kąpielowy powinien być przyzwoity (Prz. 11:2, 20). Chociaż wiele osób spoza zboru wybiera skąpe kostiumy lub kąpielówki, my chcemy godnie reprezentować świętego Boga, którego kochamy.

13. Dlaczego powinniśmy uwzględniać zasadę z 1 Koryntian 10:32, 33?

13 Warto uwzględniać jeszcze inną ważną zasadę. Powinniśmy brać pod uwagę sumienie innych — bez względu na to, czy osoby te służą Jehowie, czy nie (odczytaj 1 Koryntian 10:32, 33). Sprawa ta jest bardzo poważna, ponieważ nasz ubiór mógłby kogoś zgorszyć. Apostoł Paweł napisał: „Niech każdy z nas podoba się bliźniemu w tym, co jest dobre, ku jego zbudowaniu”. Dlaczego należy tak robić? Paweł wyjaśnia: „Gdyż nawet Chrystus nie miał upodobania w samym sobie” (Rzym. 15:2, 3). Dla Jezusa potrzeby innych były ważniejsze niż osobiste upodobania. Pomaganie ludziom stanowiło kluczowy element jego służby dla Boga. My również jesteśmy gotowi zrezygnować z noszenia ubrań, które co prawda lubimy, ale które mogłyby utrudnić nam trafienie do serc ludzi.

14. Jak rodzice mogą uczyć dzieci przynoszenia chwały Bogu wyglądem?

14 Rodzice mają obowiązek uczyć dzieci stosowania zasad biblijnych. Powinni dbać o to, by wszyscy członkowie rodziny swoim wyglądem przynosili chwałę Bogu (Prz. 22:6; 27:11). Kiedy dają dzieciom dobry przykład oraz udzielają życzliwych i praktycznych wskazówek, wpajają im szacunek dla świętego Boga. Rodzice powinni uczyć dzieci, gdzie można kupić odpowiednie ubrania — nie takie, które po prostu im się podobają, ale takie, w których będą godnie reprezentować Jehowę.

MĄDRZE KORZYSTAJ Z WOLNEJ WOLI

15. Czym powinniśmy się kierować przy wyborze ubioru?

15 Słowo Boże zapewnia nam praktyczne wskazówki, które pomagają dokonywać mądrych wyborów przynoszących chwałę Jehowie. Każdy z nas ma inny gust; mamy też różne możliwości finansowe. Ale nasze ubrania zawsze powinny być czyste, przyzwoite, dostosowane do okoliczności i miejscowych zwyczajów.

16. Dlaczego warto podejmować starania, żeby odpowiednio się ubierać?

16 To prawda, że nie zawsze jest łatwo podjąć rozsądną decyzję, uwzględniając wszystkie czynniki. Wiele sklepów sprzedaje to, co jest akurat modne. Dlatego trzeba poświęcić czas i włożyć trochę wysiłku, żeby znaleźć odpowiednie spódnice, sukienki i bluzki czy też garnitury i spodnie, które nie są zbyt obcisłe. Nasi współwyznawcy na pewno docenią, gdy będziemy się starali wybierać ładne, a zarazem stosowne ubrania. W ten sposób przyniesiemy też chwałę naszemu niebiańskiemu Ojcu. Będzie to źródłem satysfakcji, która zrekompensuje poświęcenia, na jakie się zdobędziemy.

17. Co może wpłynąć na decyzję, czy nosić brodę?

17 A czy jest stosowne, żeby brat nosił brodę? Noszenie brody było jednym z nakazów Prawa Mojżeszowego. Jednak chrześcijan to Prawo nie obowiązuje (Kapł. 19:27; 21:5; Gal. 3:24, 25). W niektórych krajach noszenie zadbanej brody może nie budzić zastrzeżeń i wcale nie musi odwracać uwagi od głoszonej przez nas dobrej nowiny. Nawet niektórzy zamianowani bracia noszą tam brody. Mimo to część braci postanowiła z tego zrezygnować (1 Kor. 8:9, 13; 10:32). W innych kulturach nie ma zwyczaju noszenia brody i dlatego nie byłoby to odpowiednie dla sługi Bożego. Brat, który nosiłby brodę, mógłby nie przysparzać swoim wyglądem chwały Bogu i mógłby nie być uważany za „człowieka nieposzlakowanego” (1 Tym. 3:2, 7; Rzym. 15:1-3).

18, 19. Jak słowa z Micheasza 6:8 pomagają nam dbać, żeby nasz wygląd podobał się Jehowie?

18 Jesteśmy bardzo wdzięczni Jehowie, że nie nałożył na nas obowiązku przestrzegania drobiazgowych przepisów dotyczących wyglądu. Pozwala nam korzystać z wolnej woli i podejmować zrównoważone decyzje na podstawie zasad biblijnych. Swoim wyglądem możemy więc pokazywać, że chcemy być ‛skromni, chodząc ze swoim Bogiem’ (Mich. 6:8).

19 Skromność wiąże się z pokornym uznawaniem wskazówek Jehowy dotyczących czystości i świętości. Tylko On ma prawo ustalać, co jest dla nas najlepsze. Skromność obejmuje też szanowanie zdania innych. Dlatego ‛skromne chodzenie z Bogiem’ oznacza dostosowanie się do Jego wzniosłych zasad i uwzględnianie cudzych odczuć.

20. Jak nasz wygląd powinien wpływać na innych?

20 Nasz wygląd powinien wyraźnie wskazywać, że służymy Jehowie. Chcemy, by bracia i siostry oraz ludzie spoza zboru widzieli, że godnie reprezentujemy naszego prawego Boga. On dał nam wzniosłe zasady, a my chętnie wprowadzamy je w czyn. Wygląd i postępowanie wielu braci i sióstr zachęca szczere osoby do poznania prawdy z Biblii oraz cieszy Jehowę. Zasługuje to na szczerą pochwałę. Bez wątpienia nasze mądre decyzje dotyczące wyglądu przysparzają czci Temu, który ‛odział się dostojeństwem i wspaniałością’ (Ps. 104:1, 2).