ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 2

Wysławiaj Jehowę na zebraniach

Wysławiaj Jehowę na zebraniach

„Będę Cię wysławiał w zborze” (PS. 22:22).

PIEŚŃ 59 Sław ze mną Jehowę!

W SKRÓCIE *

1. Co Dawid czuł wobec Jehowy i do czego go to pobudzało?

KRÓL Dawid napisał: „Jehowa jest wielki i szczególnie godny wysławiania” (Ps. 145:3). Dawid kochał Boga, dlatego wysławiał Go „w zborze” (Ps. 22:22; 40:5). Na pewno ty też kochasz Jehowę i zgadzasz się ze słowami Dawida: „Jehowo, Boże naszego ojca, Izraela, bądź wysławiany przez całą wieczność” (1 Kron. 29:10-13).

2. (a) Jak możemy wysławiać Jehowę? (b) Co jest dla wielu osób wyzwaniem i czym się teraz zajmiemy?

2 Obecnie jednym ze sposobów wysławiania Jehowy jest zabieranie głosu na zebraniach. Ale dla części braci i sióstr stanowi to poważne wyzwanie. Chcieliby się zgłaszać. Niestety, powstrzymuje ich strach. Jak mogliby go przezwyciężyć? I jakie praktyczne wskazówki pomogą nam wszystkim w zachęcający sposób wypowiadać się na zebraniach? Zanim udzielimy odpowiedzi na te pytania, omówmy cztery powody, dla których chcemy się zgłaszać.

DLACZEGO ZABIERAMY GŁOS NA ZEBRANIACH

3-5. (a) Dlaczego w myśl słów z Hebrajczyków 13:15 zabieramy głos na zebraniach? (b) Czy wszyscy musimy wypowiadać się tak samo? Wyjaśnij.

3 Jehowa dał wszystkim możliwość wysławiania Go (Ps. 119:108). Wypowiedzi na zebraniach są częścią naszej „ofiary wysławiania”, której nikt nie może złożyć za nas (odczytaj Hebrajczyków 13:15). Czy Jehowa wymaga od wszystkich takich samych ofiar, na przykład takich samych odpowiedzi? Absolutnie nie!

4 Jehowa wie, że nasze zdolności i warunki się różnią, i bardzo ceni ofiary, które jesteśmy w stanie Mu złożyć. Pomyśl o darach ofiarnych, które przyjmował od Izraelitów. Niektórych stać było na złożenie w ofierze owcy albo kozy. Ale biedny Izraelita mógł złożyć „dwie turkawki lub dwa młode gołębie domowe”. A jeśli nie mógł ofiarować nawet tego, to Jehowa przyjmował „dziesiątą część efy najlepszej mąki” (Kapł. 5:7, 11). Mąka była tańsza, ale Jehowa nadal był gotowy przyjąć taką ofiarę, o ile była to „najlepsza mąka”.

5 Nasz życzliwy Bóg obecnie myśli podobnie. Nie oczekuje, że będziemy tak elokwentni jak Apollos albo tak przekonujący jak Paweł (Dzieje 18:24; 26:28). Jehowa chce tylko, żebyśmy wypowiadali się najlepiej, jak potrafimy — w granicach naszych możliwości. Pamiętasz wdowę, która dała dwie małe monety? Jehowa ją cenił, bo dała to, co miała najlepszego (Łuk. 21:1-4).

Odpowiadanie na zebraniach przynosi korzyści nam i tym, którzy nas słuchają (zobacz akapity 6 i 7) *

6. (a) W jaki sposób zgodnie z Hebrajczyków 10:24, 25 mogą na nas wpływać odpowiedzi, które słyszymy? (b) Jak możesz okazywać wdzięczność za odpowiedzi, które cię zbudowały?

6 Swoimi wypowiedziami wzajemnie się zachęcamy (odczytaj Hebrajczyków 10:24, 25). Wszyscy lubimy na zebraniach słuchać różnorodnych komentarzy. Cenimy proste, szczere słowa dzieci. Porusza nas zapał w głosie kogoś, kto mówi o jakiejś prawdzie z Biblii, którą właśnie odkrył. I podziwiamy tych, którzy ‛zdobyli się na odwagę’, żeby odpowiedzieć, chociaż są nieśmiali albo dopiero zaczynają się uczyć naszego języka (1 Tes. 2:2, przypis). Jak możemy okazać takim osobom wdzięczność za ich wysiłki? Możemy im po zebraniu podziękować za zachęcający komentarz. Inny sposób to samemu zgłaszać się na zebraniach. Wtedy nie tylko my czujemy się zachęceni, ale też zachęcamy innych (Rzym. 1:11, 12).

7. Jakie korzyści przynosi zgłaszanie się na zebraniach?

7 Zabieranie głosu przynosi korzyści nam samym (Izaj. 48:17). Jak to możliwe? Po pierwsze, jeśli planujemy się zgłosić, mamy szczególną motywację, żeby dobrze się przygotować do zebrania. Dzięki starannemu przygotowaniu lepiej rozumiemy Słowo Boże. A im lepiej je rozumiemy, tym lepiej możemy zastosować to, czego się uczymy. Po drugie, zebranie będzie nam się bardziej podobało, bo będziemy zaangażowani w dyskusję. Po trzecie, ponieważ udzielenie odpowiedzi wymaga pewnego wysiłku, często na długo zapamiętujemy poruszone przez siebie myśli.

8, 9. (a) Jak myślisz, co czuje Jehowa, kiedy zgodnie z Malachiasza 3:16 słucha naszych wypowiedzi? (b) Co mimo wszystko może być dla nas wyzwaniem?

8 Kiedy mówimy o swojej wierze, sprawiamy radość Jehowie. Możemy być pewni, że Jehowa nas słucha i bardzo ceni wysiłek, na jaki się zdobywamy, żeby zgłaszać się na zebraniach (odczytaj Malachiasza 3:16). Dlatego błogosławi nam, kiedy staramy się Mu podobać (Malach. 3:10).

9 Jak widać, mamy wiele powodów, żeby udzielać odpowiedzi na zebraniach. Ale mimo wszystko niektórzy mogą się bać podnieść rękę. Jeśli tak jest z tobą, nie zniechęcaj się. Przeanalizujmy teraz pewne zasady biblijne, kilka przykładów i praktycznych podpowiedzi, które wszystkim nam pomogą częściej się zgłaszać.

RADZENIE SOBIE ZE STRACHEM

10. (a) Czego się boi wielu z nas? (b) Dlaczego strach przed zabieraniem głosu może być dobrym znakiem?

10 Czy wystarczy, że tylko pomyślisz o zgłoszeniu się, a już ściska cię w żołądku? Jeśli tak, to nie jesteś wyjątkiem. Tak naprawdę większość z nas odczuwa pewien strach przed odpowiadaniem. Żeby się go pozbyć, musisz najpierw ustalić, czego się obawiasz. Czy boisz się, że zapomnisz, co chciałeś powiedzieć, albo że powiesz coś nie tak? Czy martwisz się, że twoja odpowiedź nie będzie tak dobra, jak odpowiedzi innych? Właściwie takie obawy to dobry znak. Świadczą o tym, że jesteś pokorny i patrzysz na innych jak na lepszych od siebie. Jehowie bardzo podoba się taka postawa (Ps. 138:6; Filip. 2:3). Ale On chce, żebyś również ty Go wychwalał i zachęcał braci i siostry na zebraniach (1 Tes. 5:11). Kocha cię i doda ci odwagi, której potrzebujesz.

11. Jakie przypomnienia z Biblii mogą nam pomóc?

11 Przypomnijmy sobie pewne myśli zawarte w Biblii. Powiedziano w niej, że wszyscy popełniamy błędy w tym, co i w jaki sposób mówimy (Jak. 3:2). Jehowa nie oczekuje, że będziemy doskonali; nie oczekują też tego nasi bracia i siostry (Ps. 103:12-14). Są naszą duchową rodziną i nas kochają (Marka 10:29, 30; Jana 13:35). Rozumieją, że czasem możemy się pomylić.

12, 13. Czego się uczymy z przykładu Nehemiasza i Jonasza?

12 Pomyśl o sytuacjach opisanych w Biblii, które mogą ci pomóc poradzić sobie z obawami. Na przykład Nehemiasz służył na dworze potężnego króla. Martwił się, bo usłyszał, że mury i bramy Jerozolimy były w ruinie (Nehem. 1:1-4). Wyobraź sobie, jak musiało go ścisnąć w żołądku, kiedy król zapytał, dlaczego wygląda na tak nieszczęśliwego! Nehemiasz szybko się pomodlił, a potem przedstawił swoją prośbę. W rezultacie król bardzo pomógł ludowi Bożemu (Nehem. 2:1-8). Pomyśl też o Jonaszu. Kiedy Jehowa poprosił go, żeby przemówił do mieszkańców Niniwy, Jonasz tak się przeraził, że uciekł w przeciwnym kierunku (Jon. 1:1-3). Ale potem z pomocą Jehowy wykonał swoje zadanie. To, co mówił, bardzo pomogło Niniwczykom (Jon. 3:5-10). Od Nehemiasza uczymy się, że przed udzieleniem odpowiedzi powinniśmy się pomodlić. A od Jonasza, że Jehowa może nam pomóc przezwyciężyć nawet nasze największe lęki. Powiedzmy sobie szczerze, czy bracia w którymkolwiek zborze mogą przerażać tak jak mieszkańcy Niniwy?

13 A jakie praktyczne wskazówki pomogą ci udzielać budujących odpowiedzi? Przeanalizujmy kilka sugestii.

14. Dlaczego powinniśmy dobrze się przygotowywać do zebrań i kiedy moglibyśmy to robić?

14 Przygotowuj się do każdego zebrania. Jeśli wcześniej dobrze się przygotujesz, będziesz się czuł swobodniej (Prz. 21:5). Oczywiście każdy może planować to inaczej. Eloise, wdowa po osiemdziesiątce, zaczyna się przygotowywać do studium Strażnicy już na początku tygodnia. Mówi: „Czerpię z zebrań więcej przyjemności, jeśli przygotowuję się z wyprzedzeniem”. Joy, która pracuje na cały etat, rezerwuje czas w sobotę. Wyjaśnia: „Lubię mieć materiał świeżo w pamięci”. Ike, zapracowany starszy będący pionierem, mówi: „Wolę studiować przez cały tydzień po trochu zamiast raz, a długo”.

15. W jaki sposób możesz się dobrze przygotować do zebrania?

15 A na czym polega dobre przygotowanie do zebrania? Na początku poproś Jehowę o Jego świętego ducha (Łuk. 11:13; 1 Jana 5:14). Poświęć kilka minut na przejrzenie danego materiału — zwróć uwagę na tytuł, śródtytuły, ilustracje i ramki. Później, rozważając poszczególne akapity, przeczytaj jak najwięcej podanych wersetów. Zastanów się nad materiałem. Poświęć szczególną uwagę myślom, które chciałbyś skomentować. Im lepiej się przygotujesz, tym więcej odniesiesz korzyści i tym łatwiej ci będzie udzielić odpowiedzi (2 Kor. 9:6).

16. Z których narzędzi możesz korzystać i jak to robisz?

16 Jeśli możesz, korzystaj z elektronicznych narzędzi dostępnych w znanym ci języku. Jehowa poprzez swoją organizację dał nam elektroniczne narzędzia, które pomagają nam przygotowywać się do zebrań. Aplikacja JW Library® umożliwia nam pobranie publikacji do studium na swoje urządzenie mobilne. Dzięki temu możemy studiować — albo przynajmniej przeczytać lub przesłuchać materiał — kiedy chcemy i gdzie chcemy. Niektórzy korzystają z tej aplikacji, żeby studiować w trakcie przerwy obiadowej w pracy albo szkole lub podczas podróży. Program Watchtower Library BIBLIOTEKA INTERNETOWA Strażnicy bardzo ułatwiają znalezienie dodatkowych informacji na temat, który nas interesuje.

Kiedy masz zaplanowane przygotowywanie się do zebrań? (Zobacz akapity 14-16) *

17. (a) Dlaczego dobrze jest przygotować kilka odpowiedzi? (b) Czego nauczyłeś się z filmu Zostań przyjacielem Jehowy — przygotuj swoją odpowiedź?

17 Jeśli to możliwe, przygotuj kilka odpowiedzi. Dlaczego to dobry pomysł? Bo nie zawsze, kiedy podniesiesz rękę, zostaniesz zapytany. Pewnie inni również będą się zgłaszać i prowadzący będzie musiał kogoś wybrać. Żeby nie przekroczyć przydzielonego czasu, może nie zapytać wszystkich, którzy chcieliby się wypowiedzieć. Dlatego nie obrażaj się ani nie zniechęcaj, jeśli na początku cię nie wybierze. Kiedy przygotujesz się do kilku pytań, będziesz miał większe szanse wziąć udział w dyskusji. Jedną z przygotowanych przez ciebie odpowiedzi może być odczytanie wersetu. Ale jeśli jesteś w stanie, przygotuj się do zabrania głosu własnymi słowami *.

18. Dlaczego dobrze jest udzielać krótkich odpowiedzi?

18 Udzielaj krótkich odpowiedzi. Często krótkie i proste odpowiedzi są najbardziej zachęcające. Dlatego staraj się mówić zwięźle — spróbuj zmieścić się w 30 sekundach (Prz. 10:19; 15:23). Jeśli od wielu lat zabierasz głos na zebraniach, to masz do odegrania ważną rolę — możesz dawać dobry przykład, udzielając krótkich odpowiedzi. Gdybyś mówił przez kilka minut w skomplikowany sposób, inni mogliby się poczuć onieśmieleni, bo pomyśleliby, że nie są w stanie ci dorównać. Poza tym dzięki krótkim odpowiedziom w dyskusji może wziąć udział więcej osób. Szczególnie jeśli wypowiadasz się jako pierwszy, udziel prostej, bezpośredniej odpowiedzi na pytanie. Nie staraj się powiedzieć wszystkiego, co ujęto w akapicie. Kiedy jego główna myśl zostanie omówiona, możesz poruszyć dodatkowe wątki (zobacz ramkę „ Co mógłbyś powiedzieć?”).

19. Jak prowadzący może ci pomóc, ale co sam musisz zrobić?

19 Poinformuj prowadzącego, że chciałbyś odpowiedzieć na dane pytanie. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, powinieneś podejść do niego na długo przed rozpoczęciem zebrania. Kiedy przyjdzie czas na twój akapit, szybko i wysoko podnieś rękę, tak żeby prowadzący ją zobaczył.

20. Dlaczego zebranie można porównać do posiłku w gronie przyjaciół?

20 Traktuj zebrania jak posiłek w gronie przyjaciół. Wyobraź sobie, że przyjaciele ze zboru zaplanowali grilla i poprosili cię, żebyś też coś przygotował. Jak byś na to zareagował? Może poczułbyś się troszkę spięty, ale pewnie postarałbyś się przynieść coś smacznego. Jehowa, nasz Gospodarz, zastawia przed nami na zebraniach stół pełen mnóstwa pysznych potraw (Ps. 23:5; Mat. 24:45). I cieszy się, kiedy my również coś ze sobą przynosimy — na miarę naszych możliwości. Dlatego dobrze się przygotowuj i zgłaszaj się jak najczęściej. Wtedy nie tylko będziesz się karmił ze stołu Jehowy, ale też przyniesiesz coś, czym się podzielisz ze zborem.

PIEŚŃ 2 Jehowa to Twoje imię

^ ak. 5 Tak jak psalmista Dawid wszyscy kochamy Jehowę i cieszymy się, że możemy Go wysławiać. Szczególną okazję do wyrażania naszej miłości mamy, kiedy spotykamy się na zebraniach. Jednak niektórym z nas trudno jest zabierać wtedy głos. Jeśli tak jest z tobą, ten artykuł pomoże ci ustalić, skąd biorą się twoje obawy, i popracować nad tym, żeby je pokonać.

^ ak. 17 Obejrzyj film Zostań przyjacielem Jehowy — przygotuj swoją odpowiedź, zamieszczony w serwisie jw.org (patrz: NAUKI BIBLIJNE > DZIECI).

^ ak. 63 OPIS ILUSTRACJI: Członkowie zboru z radością biorą udział w omawianiu artykułu ze Strażnicy.

^ ak. 65 OPIS ILUSTRACJI: Wybrani członkowie zboru, którzy na poprzedniej ilustracji brali udział w studium Strażnicy. Chociaż każdy z nich ma inne warunki, wszyscy poświęcają czas, żeby przygotować się do zebrania.