ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 10

Co cię powstrzymuje przed chrztem?

Co cię powstrzymuje przed chrztem?

„Filip i eunuch zeszli do wody. I Filip go ochrzcił” (DZIEJE 8:38).

PIEŚŃ 7 Chrześcijańskie oddanie

W SKRÓCIE *

1. Do czego doprowadziła decyzja Adama i Ewy?

KTO twoim zdaniem ma prawo określać, co jest dobre, a co złe? Kiedy Adam i Ewa zjedli owoc z drzewa poznania dobra i zła, jasno dali do zrozumienia, że w tej kwestii nie ufają Jehowie i Jego normom. Postanowili sami decydować, co jest dobre, a co złe (Rodz. 3:22). Pomyśl jednak o tym, co stracili — przyjaźń z Jehową oraz możliwość życia wiecznego. Poza tym sprawili, że ich dzieci odziedziczyły po nich grzeszny stan i śmierć (Rzym. 5:12). Decyzja Adama i Ewy doprowadziła do tragedii.

Kiedy etiopski eunuch uwierzył w Jezusa, chciał jak najszybciej zostać ochrzczony (zobacz akapity 2 i 3)

2, 3. (a) Jak zareagował etiopski eunuch, któremu głosił Filip? (b) Jakich błogosławieństw możemy zaznać dzięki temu, że zostajemy ochrzczeni, i jakimi pytaniami się zajmiemy?

2 Zupełnie inaczej zachował się etiopski eunuch, któremu głosił Filip. Człowiek ten był tak wdzięczny za to, co zrobili dla niego Jehowa i Jezus, że natychmiast dał się ochrzcić (Dzieje 8:34-38). Również my, kiedy oddajemy się Bogu i przyjmujemy chrzest, dowodzimy swojej wdzięczności dla Jehowy i Jezusa. Pokazujemy, że ufamy Jehowie i rozumiemy, że tylko On ma prawo określać, co jest dobre, a co złe.

3 Pomyśl o błogosławieństwach wynikających ze służenia Jehowie. Mamy perspektywę odzyskania wszystkiego, co utracili Adam i Ewa, włącznie z możliwością życia bez końca. Ponieważ wierzymy w Jezusa Chrystusa, Jehowa wybacza nasze błędy i pozwala nam cieszyć się czystym sumieniem (Mat. 20:28; Dzieje 10:43). Możemy też należeć do grona osób, które Bóg darzy uznaniem i przed którymi roztaczają się widoki na wspaniałą przyszłość (Jana 10:14-16; Rzym. 8:20, 21). Jednak mimo tych oczywistych korzyści część osób, które poznały Jehowę, waha się pójść za przykładem wspomnianego Etiopczyka. Co może ich powstrzymywać przed chrztem? Jak mogą pokonać te trudności?

CO NIEKTÓRYCH POWSTRZYMUJE PRZED CHRZTEM

Co może stać na naszej drodze do chrztu

Brak wiary we własne siły (zobacz akapity 4 i 5) *

4, 5. Z jakimi problemami zmagali się Avery i Hannah?

4 Brak wiary we własne siły. Rodzice Avery’ego są Świadkami Jehowy. Jego ojciec cieszy się znakomitą opinią jako troskliwa głowa rodziny oraz dobry starszy zboru. Jednak Avery wahał się, czy przyjąć chrzest. Dlaczego? Mówi: „Uważałem, że nigdy nie zdołam być taki jak mój ojciec”. Avery nie wierzył też, że będzie umiał wywiązać się z zadań, które mógłby otrzymać w przyszłości. Powiedział: „Bałem się, że zostanę poproszony o publiczną modlitwę, wygłoszenie przemówienia czy przewodzenie grupie w służbie kaznodziejskiej”.

5 Osiemnastoletnia Hannah miała bardzo zaniżone poczucie własnej wartości. Została wychowana przez rodziców będących Świadkami Jehowy. Mimo to wątpiła, czy będzie umiała żyć zgodnie z normami ustanowionymi przez Jehowę. Dlaczego? Hannah miała o sobie bardzo złe zdanie. Czasem czuła się tak źle, że się okaleczała, ale przez to było jeszcze gorzej. Przyznaje: „Nigdy nikomu o tym nie powiedziałam, nawet rodzicom. Myślałam, że z powodu tego, co sobie robiłam, Jehowa nigdy mnie nie zaakceptuje”.

Wpływ przyjaciół (zobacz akapit 6) *

6. Co powstrzymywało przed chrztem Vanessę?

6 Wpływ przyjaciół. Dwudziestodwuletnia Vanessa mówi: „Miałam bardzo bliską przyjaciółkę, z którą znałyśmy się od prawie 10 lat”. Vanessa chciała zostać ochrzczona. Ponieważ jednak przyjaciółka nie była zainteresowana prawdą, nie pomagała jej w osiągnięciu tego celu. Vanessa bardzo to przeżywała. Mówi: „Trudno mi jest nawiązywać przyjaźnie i bałam się, że jeśli zakończę tę znajomość, to już nigdy nie uda mi się z nikim zaprzyjaźnić”.

Strach przed porażką (zobacz akapit 7) *

7. Jakie obawy miała Makayla i dlaczego tak było?

7 Strach przed porażką. Makayla miała pięć lat, kiedy jej starszy brat został wykluczony. Dorastając, widziała, jak jego postępowanie odbija się na rodzicach. Makayla mówi: „Bałam się, że jeśli przyjmę chrzest, a potem popełnię jakiś błąd, zostanę wykluczona i sprawię rodzicom jeszcze więcej bólu”.

Strach przed sprzeciwem (zobacz akapit 8) *

8. Czego bał się Miles?

8 Strach przed sprzeciwem. Ojciec i przybrana matka Milesa służą Jehowie, ale jego mama nie jest Świadkiem. Miles mówi: „Mieszkałem z mamą przez 18 lat. Bałem się jej powiedzieć, że chcę przyjąć chrzest. Widziałem, jak zareagowała, kiedy tata został Świadkiem Jehowy. Obawiałem się, że będę miał problemy”.

JAK MOŻESZ POKONAĆ TRUDNOŚCI

9. Jak może na ciebie wpłynąć zdobywanie wiedzy o cierpliwości i miłości Jehowy?

9 Ponieważ Adam i Ewa nie rozwinęli silnej miłości do Jehowy, podjęli decyzję, że nie będą Mu służyć. Mimo to Jehowa pozwolił im żyć wystarczająco długo, żeby mogli mieć dzieci oraz żeby mogli je wychować według własnego uznania. Skutki decyzji Adama i Ewy szybko pokazały, jak głupio postąpili. Ich najstarszy syn zamordował swojego niewinnego brata. Z czasem przemoc i samolubstwo stały się powszechne (Rodz. 4:8; 6:11-13). Jednak Jehowa od samego początku zadbał o to, żeby wszyscy potomkowie Adama i Ewy, którzy pragną Mu służyć, zostali wybawieni (Jana 6:38-40, 57, 58). Kiedy dowiesz się więcej o tym, jak cierpliwy jest Jehowa i jak wielka jest Jego miłość, prawdopodobnie jeszcze bardziej Go pokochasz. Nie będziesz chciał postępować tak jak Adam i Ewa i zapragniesz oddać Mu swoje życie.

Jak możesz pokonać te trudności

(Zobacz akapity 9 i 10) *

10. Jak rozmyślanie nad Psalmem 19:7 może ci pomóc służyć Jehowie?

10 Nadal ucz się o Jehowie. Im więcej się o Nim dowiesz, tym bardziej umocni się twoje przekonanie, że możesz Mu wiernie służyć. Wspomniany już Avery mówi: „W nabraniu sił pomogło mi czytanie i rozmyślanie o obietnicy z Psalmu 19:7(odczytaj). Kiedy Avery zobaczył, jak Jehowa spełnia tę obietnicę, jeszcze bardziej Go pokochał. Taka miłość nie tylko pomaga nam pokonać obawy, ale też dodaje sił, żeby robić to, czego Jehowa od nas oczekuje. Hannah opowiada: „Czytanie Biblii i studium osobiste pomogło mi zrozumieć, że kiedy się okaleczam, sprawiam ból również Jehowie” (1 Piotra 5:7). Dzięki temu Hannah stała się ‛wykonawcą słowa Bożego’ (Jak. 1:22). Jakie przyniosło to rezultaty? Mówi ona: „Kiedy zobaczyłam korzyści wynikające z posłuszeństwa Jehowie, bardzo Go pokochałam. Teraz mam pewność, że jeśli będę potrzebowała Jego pomocy, On zawsze mną pokieruje”. Hannah zdołała zapanować nad skłonnością do samookaleczania. Oddała życie Jehowie i została ochrzczona.

(Zobacz akapit 11) *

11. Co zrobiła Vanessa, żeby nawiązać wartościowe przyjaźnie, i czego nas to uczy?

11 Mądrze wybieraj przyjaciół. Vanessa zdała sobie sprawę, że przyjaciółka utrudnia jej służenie Jehowie. Dlatego zakończyła tę znajomość. Ale zrobiła coś jeszcze. Zaczęła pracować nad nawiązaniem nowych przyjaźni — w zborze. Jak sama mówi, pomógł jej przykład Noego i jego rodziny: „Byli otoczeni ludźmi, którzy nie kochali Jehowy. Ale mieli bliskie relacje ze sobą nawzajem”. Vanessa została ochrzczona, a potem podjęła służbę pionierską. Zauważyła: „Pomogło mi to znaleźć przyjaciół nie tylko w swoim zborze, ale także w innych”. Ty również możesz nawiązać wartościowe przyjaźnie, jeśli tylko zaangażujesz się w wykonywanie zadania, które zlecił nam Jehowa (Mat. 24:14).

(Zobacz akapity 12-15) *

12. Jakiego lęku nie odczuwali Adam i Ewa i do czego to doprowadziło?

12 Bój się tego, czego należy się bać. Strach bywa dla nas dobry. Na przykład powinniśmy odczuwać zdrowy lęk przed zrobieniem czegoś, co nie podoba się Jehowie (Ps. 111:10). Gdyby Adam i Ewa rozwinęli w sobie taki lęk, nie zbuntowaliby się przeciwko Bogu. Ale niestety to zrobili. Wtedy „obojgu otworzyły się oczy” i zrozumieli, że są grzesznikami. Swoim dzieciom mogli przekazać w dziedzictwie tylko grzech i śmierć. Ponieważ wiedzieli, że złamali prawo Boga, zaczęli się wstydzić nagości i zrobili sobie okrycia bioder (Rodz. 3:7, 21).

13, 14. (a) Dlaczego w myśl 1 Piotra 3:21 nie musimy panicznie bać się śmierci? (b) Jakie mamy powody, żeby kochać Jehowę?

13 Powinniśmy więc odczuwać zdrowy lęk przed Jehową, natomiast nie musimy przeraźliwie bać się śmierci. Jehowa daje nam możliwość życia wiecznego. Jeśli popełnimy grzech, ale potem okazujemy szczerą skruchę, Jehowa nam wybacza. Robi to, ponieważ wierzymy w Chrystusową ofiarę okupu. Dowodzimy tej wiary przede wszystkim wtedy, kiedy oddajemy swoje życie Bogu i zostajemy ochrzczeni (odczytaj 1 Piotra 3:21).

14 Mamy wiele powodów, żeby kochać Jehowę. Nie tylko daje nam On dobre rzeczy, którymi każdego dnia możemy się cieszyć, ale też uczy nas prawdy o sobie i o swoim zamierzeniu (Jana 8:31, 32). Dał nam zbór, przez który zapewnia nam przewodnictwo i wsparcie. Już teraz pomaga nam radzić sobie z problemami i daje nadzieję na życie wieczne w doskonałych warunkach (Ps. 68:19; Obj. 21:3, 4). Rozmyślanie o dowodach miłości Jehowy sprawia, że my również Go kochamy. To uczucie pomaga nam rozwinąć zdrową bojaźń i uwalnia nas od niepotrzebnego strachu. To, czego się boimy, to zranić Tego, którego tak bardzo kochamy.

15. Jak Makayla przezwyciężyła obawę przed porażką?

15 Makayla przezwyciężyła obawę przed porażką, kiedy zrozumiała, jak miłosierny jest Jehowa. Powiedziała: „Dotarło do mnie, że wszyscy jesteśmy niedoskonali i dlatego popełniamy błędy. Ale zrozumiałam też, że Jehowa nas kocha i na podstawie okupu nam wybacza”. Miłość do Jehowy skłoniła ją do oddania Mu życia i przyjęcia chrztu.

(Zobacz akapit 16) *

16. Co pomogło Milesowi pokonać obawę przed sprzeciwem?

16 Miles, który obawiał się, jak zareaguje jego matka, gdy jej powie, że chce zostać ochrzczony, poprosił o radę nadzorcę obwodu. Miles opowiada: „Ten brat też wychował się w domu podzielonym pod względem religijnym. Pomógł mi przemyśleć, co powiedzieć mamie, żeby przekonać ją, że podjąłem tę decyzję sam, a nie pod naciskiem taty”. Decyzja Milesa nie spodobała się jego matce. Ostatecznie musiał się wyprowadzić z domu, ale nie zmienił postanowienia. Miles mówi: „Dowiadywanie się o wszystkich dobrych rzeczach, które robi dla mnie Jehowa, poruszyło moje serce. Kiedy rozmyślałem o okupie, uświadomiłem sobie, jak bardzo Jehowa mnie kocha. To mnie pobudziło, żeby oddać Mu swoje życie i przyjąć chrzest”.

TRZYMAJ SIĘ PODJĘTEJ DECYZJI

Możemy pokazać, że jesteśmy wdzięczni Bogu za to, co dla nas robi (zobacz akapit 17)

17. Jaką możliwość ma każdy z nas?

17 Łamiąc Boży zakaz i jedząc owoc, Ewa pokazała, że odrzuca swojego niebiańskiego Ojca. Kiedy Adam zrobił to samo, dał wyraz braku wdzięczności za wszystkie dobre rzeczy, które otrzymał od Jehowy. Każdy z nas ma możliwość pokazać, że nie popiera decyzji Adama i Ewy. Kiedy zostajemy ochrzczeni, dowodzimy, że uznajemy prawo Jehowy do ustalania, co jest dobre, a co złe, oraz że Mu ufamy i Go kochamy.

18. Co możesz zrobić, żeby dobrze służyć Jehowie?

18 Po chrzcie nadal musimy robić to, czego pragnie Jehowa, a nie to, czego sami chcemy. Tak właśnie postępują miliony sług Bożych. Ty również możesz to robić, jeśli stale pogłębiasz swoje zrozumienie Słowa Bożego, regularnie spotykasz się z braćmi i siostrami oraz gorliwie dzielisz się z innymi tym, czego dowiedziałeś się o swoim kochającym Ojcu (Hebr. 10:24, 25). Podejmując decyzje, korzystaj z rad, których Jehowa udziela ci poprzez Biblię i swoją organizację (Izaj. 30:21). Wtedy „twoje plany się powiodą” (Prz. 16:3, 20).

19. O czym powinieneś pamiętać i dlaczego?

19 Jeśli będziesz pamiętał o tym, jak wiele korzyści odnosisz z kierownictwa Boga, będziesz coraz bardziej kochał Jego oraz zasady, które ustanowił. Wtedy nic, co by zaoferował ci Szatan, nie sprawi, że przestaniesz służyć Jehowie. Użyj wyobraźni i zobacz siebie za 1000 lat. Podjętą kiedyś decyzję o chrzcie będziesz wtedy uważał za najlepszy wybór, jakiego kiedykolwiek dokonałeś!

PIEŚŃ 106 Zabiegajmy o przyjaźń Jehowy

^ ak. 5 Najważniejsza decyzja, jaką kiedykolwiek przyjdzie nam podjąć, dotyczy tego, czy zostaniemy ochrzczeni. Dlaczego można tak powiedzieć? W tym artykule znajdziemy odpowiedź na to pytanie. Zajmiemy się też tym, jak osoby, które zastanawiają się, czy przyjąć chrzest, mogą pokonać powstrzymujące je trudności.

^ ak. 56 OPIS ILUSTRACJI: Wiara we własne siły: Chłopak obawia się zabierać głos na zebraniu.

^ ak. 58 OPIS ILUSTRACJI: Przyjaciele: Młoda siostra, która obraca się w złym towarzystwie, jest zawstydzona na widok innych Świadków.

^ ak. 60 OPIS ILUSTRACJI: Strach przed porażką: Dziewczyna, której brat zostaje wykluczony i wyprowadza się z domu, martwi się, że ona również może popełnić poważny błąd.

^ ak. 62 OPIS ILUSTRACJI: Sprzeciw: Chłopak boi się pomodlić, kiedy patrzy na niego niewierząca matka.

^ ak. 65 OPIS ILUSTRACJI: Wiara we własne siły: Chłopak postanawia więcej studiować.

^ ak. 67 OPIS ILUSTRACJI: Przyjaciele: Młoda siostra uczy się, że możemy być dumni z tego, że jesteśmy Świadkami Jehowy.

^ ak. 69 OPIS ILUSTRACJI: Strach przed porażką: Dziewczyna poznaje lepiej prawdę, przyjmuje ją i zostaje ochrzczona.

^ ak. 71 OPIS ILUSTRACJI: Sprzeciw: Chłopak odważnie wyjaśnia swoje wierzenia niewierzącej matce.