„Kupuj prawdę, a nie sprzedawaj jej”

„Kupuj prawdę, a nie sprzedawaj jej”

„Kupuj prawdę, a nie sprzedawaj jej — mądrość i karność, i zrozumienie” (PRZ. 23:23).

PIEŚNI: 113, 114

1, 2. (a) Co jest dla nas najcenniejsze? (b) Jakie prawdy cenimy i dlaczego? (Zobacz ilustracje tytułowe).

CO JEST dla ciebie najcenniejsze? Czy zgodziłbyś się zamienić to na coś mniej wartościowego? Dla sług Jehowy odpowiedź na te pytania jest prosta. Najcenniejsza jest dla nas więź z Jehową i za nic byśmy jej nie oddali. Cenimy też prawdę z Biblii, która umożliwia nam nawiązanie z Jehową przyjaźni (Kol. 1:9, 10).

2 Pomyśl tylko o wszystkich rzeczach, których Wspaniały Nauczyciel uczy nas przez swoje Słowo, Biblię. Czytając ją, możemy poznać Jego imię i wspaniałe cechy. Dowiadujemy się, że kocha nas On tak bardzo, że oddał za nas swojego Syna. Jehowa uczy nas też o mesjańskim Królestwie oraz o wspaniałej nadziei na przyszłość — dla pomazańców jest to życie w niebie, a dla „drugich owiec” w raju na ziemi (Jana 10:16). Oprócz tego Bóg uczy nas, jak powinniśmy postępować. Bardzo cenimy te prawdy, bo pozwalają nam zbliżyć się do Stwórcy i nadają naszemu życiu sens.

3. Czy w zamian za prawdę Jehowa oczekuje od nas pieniędzy?

3 Jehowa jest bardzo hojny. Nie odmawia niczego dobrego osobom, które szczerze poszukują prawdy. Skoro Bóg złożył za nas w ofierze nawet swojego Syna, to na pewno nie oczekuje pieniędzy w zamian za prawdę, której nas uczy. Kiedy człowiek o imieniu Szymon chciał uzyskać zdolność udzielania ducha świętego i zaproponował apostołowi Piotrowi za to pieniądze, ten zareagował bardzo zdecydowanie. Powiedział: „Niech twoje srebro zginie wraz z tobą, ponieważ myślałeś, że za pieniądze posiądziesz wspaniałomyślny dar Boży” (Dzieje 8:18-20). Jak więc rozumieć natchnione polecenie: „Kupuj prawdę”?

NA CZYM POLEGA ‛KUPOWANIE PRAWDY’?

4. Czego o prawdzie dowiemy się z tego artykułu?

4 Odczytaj Przysłów 23:23. Odnalezienie prawdy zawartej w Słowie Bożym wymaga wysiłku. Musimy być gotowi na wszelkie ofiary potrzebne, żeby ją zdobyć. Jak zauważył mądry pisarz Księgi Przysłów, kiedy już ją „kupimy”, czyli poznamy, musimy uważać, żeby jej przypadkiem nie „sprzedać”, czyli nie stracić. Rozważmy więc, co to znaczy „kupować” prawdę i jaką cenę trzeba czasem za nią zapłacić. Pogłębi to naszą wdzięczność i umocni postanowienie, żeby jej nie sprzedać. Jak się przekonamy, prawda jest warta swojej ceny.

5, 6. (a) Jak możemy ‛kupować prawdę’, mimo że nie trzeba za nią płacić pieniędzmi? Objaśnij na przykładzie. (b) Jakie korzyści przynosi nam prawda?

5 Nawet zdobycie czegoś, co jest za darmo, może wiązać się z pewnymi kosztami. Hebrajskie słowo oddane w Przysłów 23:23 jako „kupuj” może też znaczyć „nabywaj”. Oba te słowa wskazują na potrzebę zdobycia się na pewien wysiłek albo gotowość do oddania czegoś w celu zdobycia wartościowego przedmiotu. Potrzebę ‛kupowania prawdy’ można zilustrować w następujący sposób: Wyobraźmy sobie, że w sklepie oferowane są banany za darmo. Czy w cudowny sposób pojawią się one na naszym stole? Nie. Musimy pójść do sklepu i je wziąć, czyli podjąć pewne działania. Czy banany są za darmo? Tak, ale pójście do sklepu wymaga czasu i wysiłku. Tak samo jest z prawdą. Żeby ją poznać, nie potrzebujemy pieniędzy, ale musimy zdobyć się na pewien wysiłek.

6 Odczytaj Izajasza 55:1-3. Wypowiedź Jehowy zapisana przez Izajasza pomaga nam lepiej zrozumieć, z czym wiąże się ‛kupowanie prawdy’. Jehowa przyrównał tutaj swoje słowa do wody, mleka i wina. Prawda jest orzeźwiająca jak łyk czystej, zimnej wody. Wzmacnia nas i pomaga nam rozwijać się duchowo — tak jak mleko pomaga rozwijać się dziecku. Słowa Jehowy porównano też do wina. Dlaczego? W Biblii wino często jest wspominane w kontekście radości (Ps. 104:15). Kiedy więc Jehowa nakazuje swoim sługom ‛kupować wino’, zapewnia nas, że życie zgodne z Jego wskazówkami da nam radość (Ps. 19:8). We fragmencie tym w piękny sposób opisano korzyści wynikające z poznawania prawdy i stosowania jej w życiu. Teraz omówmy pięć rzeczy, którymi być może będziemy musieli zapłacić za prawdę.

Z CZEGO MUSIAŁEŚ ZREZYGNOWAĆ, ŻEBY ‛KUPIĆ PRAWDĘ’?

7, 8. (a) Dlaczego na poznawanie prawdy trzeba poświęcić czas? (b) Na jakie ofiary była gotowa pewna kobieta i jakie przyniosło to rezultaty?

7 Czas. To cena, którą musi zapłacić każdy, kto poznaje prawdę. Czas jest potrzebny, żeby poznać i przyjąć dobrą nowinę, czytać Biblię i oparte na niej publikacje, prowadzić studium osobiste, przygotowywać się do zebrań oraz na nie chodzić. Czas ten musimy „wykupywać”, a więc znajdować go kosztem mniej ważnych zajęć (odczytaj Efezjan 5:15, 16). Ile czasu potrzeba, żeby dokładnie poznać podstawowe nauki biblijne? To zależy od naszych warunków. Jednak poznawanie mądrości Jehowy, Jego sposobu postępowania oraz dzieł może trwać bez końca (Rzym. 11:33). W pierwszym wydaniu Strażnicy prawdę porównano do skromnego kwiatka i powiedziano: „Nie zadowalaj się jednym kwiatem prawdy. Gdyby wystarczał jeden, nie byłoby innych. Zbieraj je dalej i nie przestawaj szukać”. Zastanów się: „Jak duży jest mój bukiet?”. Nawet mając do dyspozycji wieczność, zawsze będziemy mogli się nauczyć o Jehowie czegoś nowego. Obecnie ważne jest, żebyśmy dobrze gospodarowali czasem i dzięki temu „kupowali” tyle prawdy, ile tylko możemy w danych okolicznościach. Rozważmy przykład pewnej osoby, która tak właśnie zrobiła.

8 Mariko *, młoda kobieta z Japonii, przyjechała do Nowego Jorku, żeby uzupełnić wykształcenie. Należała wtedy do pewnego ruchu religijnego, który pod koniec lat pięćdziesiątych pojawił się w Japonii. Pewna pionierka spotkała Mariko, głosząc od domu do domu. Poznawanie prawdy sprawiało Mariko taką radość, że poprosiła pionierkę o studium dwa razy w tygodniu. Chociaż miała dużo obowiązków związanych z nauką i pracą, od razu zaczęła przychodzić na zebrania. Żeby wygospodarować czas na poznawanie prawdy, zrezygnowała z pewnych form wypoczynku. Ta ofiarność pomogła jej robić szybkie postępy duchowe. Nie minął rok, a została ochrzczona. Sześć miesięcy później, w roku 2006, podjęła służbę pionierską, którą pełni do dzisiaj.

9, 10. (a) Jak ‛kupowanie prawdy’ wpływa na nasze nastawienie do rzeczy materialnych? (b) Z czego zrezygnowała pewna młoda kobieta i co sądzi o tej decyzji?

9 Dobra materialne. Żeby ‛kupić prawdę’, trzeba czasem zrezygnować z dobrze płatnej pracy albo z kariery zawodowej. Kiedy Jezus zaprosił rybaków Piotra i Andrzeja, żeby zostali „rybakami ludzi”, mężczyźni ci „od razu porzucili sieci” (Mat. 4:18-20). Oczywiście większość osób, które obecnie poznają prawdę, nie może po prostu rzucić swojej pracy. Mają pewne biblijne obowiązki (1 Tym. 5:8). Ale wiele osób musi zmienić hierarchię wartości i podejście do rzeczy materialnych. Jezus jasno na to wskazał, kiedy powiedział: „Przestańcie gromadzić sobie skarby na ziemi (...). Raczej gromadźcie sobie skarby w niebie” (Mat. 6:19, 20). Weźmy pod uwagę przykład innej młodej kobiety.

10 Maria zaczęła grać w golfa, zanim jeszcze poszła do szkoły. W szkole średniej zrobiła takie postępy w tej dziedzinie, że otrzymała stypendium uniwersyteckie. Golf był całym jej życiem. Marzyła o tym, żeby grać zawodowo i zarabiać ogromne pieniądze. Jednak zaczęła studiować Biblię i pokochała prawdę. Cieszyła się ze zmian, które dzięki niej wprowadziła w swoim życiu. Mówi: „Im bardziej dostosowywałam sposób myślenia i styl życia do norm podanych w Biblii, tym byłam szczęśliwsza”. Zrozumiała, że trudno jej będzie jednocześnie zdobywać bogactwa duchowe i materialne (Mat. 6:24). Dlatego zrezygnowała z dążenia do tego, co było wcześniej jej życiowym celem — kariery golfistki, sławy i pieniędzy. Dzięki temu jest teraz pionierką i prowadzi, jak sama to ujęła, „najszczęśliwsze i najbardziej sensowne życie, jakie tylko jest możliwe”.

11. Jak to, że poznajemy prawdę, może wpłynąć na nasze relacje z niektórymi ludźmi?

11 Relacje z innymi. Kiedy decydujemy się żyć zgodnie z prawdą z Biblii, nasze relacje z przyjaciółmi i krewnymi mogą się zmienić. Dlaczego? Kiedy Jezus modlił się za swoich naśladowców, powiedział: „Uświęć ich przez prawdę; twoje słowo jest prawdą” (Jana 17:17). „Uświęcić” znaczy też „oddzielić”. Kiedy przyjmujemy prawdę, zostajemy oddzieleni od świata, ponieważ już nie dajemy mu się kształtować i przestajemy pasować do jego szablonu. Ludzie patrzą na nas inaczej, bo zmieniły się nasze wartości — dostosowaliśmy się do wymagań biblijnych. Chociaż nie chcemy wywoływać podziałów, niektórzy z naszych przyjaciół czy bliskich członków rodziny mogą się od nas odsunąć albo nawet sprzeciwiać naszym przekonaniom. Nie jest to dla nas zaskoczeniem. Jezus powiedział: „Doprawdy, nieprzyjaciółmi będą człowiekowi jego domownicy” (Mat. 10:36). Ale zapewnił nas też, że prawda jest warta każdej ceny, którą przyszłoby nam zapłacić (odczytaj Marka 10:28-30).

12. Jaką cenę musiał zapłacić za prawdę pewien mężczyzna?

12 Żydowski biznesmen o imieniu Aaron od młodości był uczony, że imienia Bożego nie należy wymawiać. Jednak Aaron był spragniony prawdy. Był zafascynowany, kiedy dowiedział się od pewnego Świadka Jehowy, że jeśli przy odczytywaniu czterech spółgłosek, którymi po hebrajsku zapisuje się imię Boga, uwzględni się znaki samogłoskowe, imię to można wymówić jako „Jehowa”. Podekscytowany poszedł do synagogi podzielić się tym wspaniałym odkryciem z rabinami. Zareagowali inaczej, niż się spodziewał. Zamiast się ucieszyć, że poznali prawdę o imieniu Bożym, opluli Aarona i go przepędzili. Jego relacje z rodziną stały się napięte. Jednak nie dał się zniechęcić — dalej poznawał prawdę i do końca życia wiernie służył Jehowie jako Jego Świadek. Żeby trwać w prawdzie, tak jak Aaron jesteśmy gotowi pogodzić się ze wszystkimi zmianami, jakie może to spowodować, jeśli chodzi o naszą pozycję społeczną i więzy rodzinne.

13, 14. Co musi zmienić w sposobie myślenia i postępowania osoba, która poznaje prawdę? Podaj przykład.

13 Nieczyste myśli i postępowanie. Żeby przyjąć prawdę i żyć zgodnie z podanymi w Biblii zasadami moralnymi, musimy być gotowi zmienić postępowanie oraz sposób myślenia. Zwróćmy uwagę, co o tych zmianach napisał apostoł Piotr: „Jako posłuszne dzieci, przestańcie się kształtować według pragnień, jakie poprzednio żywiliście w swej niewiedzy, ale (...) stańcie się święci w całym swym postępowaniu” (1 Piotra 1:14, 15). Na całkowitą zmianę stylu życia musieli się zdobyć ludzie mieszkający w zepsutym moralnie Koryncie (1 Kor. 6:9-11). Również obecnie, żeby ‛kupić prawdę’, wiele osób musiało odwrócić się od grzesznego postępowania. Do nich także można odnieść słowa Piotra: „Wystarczy bowiem, że w minionym czasie wykonywaliście wolę narodów, gdy się oddawaliście rozpasaniu, pożądliwościom, nadużywaniu wina, hulankom, pijatykom i bezprawnym bałwochwalstwom” (1 Piotra 4:3).

14 Devynn i Jasmine przez wiele lat byli pijakami. Chociaż Devynn był zdolnym księgowym, z powodu nadużywania alkoholu nie potrafił utrzymać stałej pracy. Jasmine była znana z agresywnego i brutalnego zachowania. Pewnego dnia, kiedy szła pijana wzdłuż drogi, spotkała małżeństwo misjonarzy. Umówili się, że ją odwiedzą i rozpoczną z nią studium Biblii. Ale kiedy w następnym tygodniu się zjawili, Jasmine i Devynn byli pijani, bo sądzili, że misjonarzom nie będzie się chciało do nich przyjść. Kolejnym razem było już inaczej. Od samego początku Jasmine i Devynn przykładali się do studium i starali się stosować to, czego się nauczyli. Zanim upłynęły trzy miesiące, postanowili przestać pić, a później zalegalizowali swój związek. Wiele osób zauważyło, jak się zmienili. Z tego powodu sporo innych mieszkańców ich wioski też zaczęło studiować Biblię.

15. Co może być najtrudniejszą rzeczą, którą trzeba zrobić, żeby poznać prawdę, i dlaczego?

15 Niebiblijne praktyki i zwyczaje. Dla niektórych najwyższą ceną, jaką muszą zapłacić, żeby poznać prawdę, jest zerwanie z praktykami i zwyczajami sprzecznymi z Biblią. Czasem presję wywierają na nich krewni, przyjaciele i współpracownicy. W grę mogą wchodzić silne emocje, szczególnie w kwestiach związanych z czczeniem zmarłych krewnych (Powt. Pr. 14:1). W dokonaniu potrzebnych zmian może nam pomóc przykład osób, które się na to zdobyły. Pomyśl o tym, jak odważnie postąpili pewni ludzie, którzy w I wieku n.e. mieszkali w Efezie.

16. Co zrobili niektórzy mieszkańcy Efezu, żeby poznać prawdę?

16 Efez był znany z tego, że uprawiano tam sztuki magiczne. Co zajmujący się nimi ludzie zrobili, kiedy poznali prawdę? W Biblii czytamy: „Niemało tych, którzy uprawiali sztuki magiczne, poznosiło swe księgi i spaliło je wobec wszystkich. I zliczywszy ich ceny, stwierdzili, że były warte pięćdziesiąt tysięcy sztuk srebra. Tak słowo Jehowy potężnie rosło i zyskiwało przewagę” (Dzieje 19:19, 20). Ci wierni chrześcijanie byli gotowi pozbyć się kosztownych ksiąg, a Jehowa pobłogosławił ich wysiłkom.

17. (a) Co może się składać na cenę, którą trzeba zapłacić, żeby poznać prawdę? (b) Jakie pytania omówimy w następnym artykule?

17 Jaką cenę ty musiałeś zapłacić, żeby poznać prawdę? Wszyscy poświęcamy czas na szukanie jej kwiatów. Niektórzy muszą też pogodzić się ze stratami materialnymi albo z tym, że ich relacje z innymi ludźmi się zmieniły. Wielu musi zmienić postępowanie i sposób myślenia albo zerwać z niezgodnymi z Biblią praktykami lub zwyczajami. Ale bez względu na to, jak wysoką cenę musieliśmy zapłacić, żeby poznać prawdę, jesteśmy przekonani, że było warto. Dzięki niej nabyliśmy najcenniejszą rzecz, jaką posiadamy — przyjaźń z Jehową. Kiedy myślimy o wszystkich błogosławieństwach związanych z tym, że poznaliśmy prawdę, trudno nam sobie wyobrazić, żeby ktokolwiek był gotowy ją „sprzedać”. W jaki sposób mogłoby jednak do tego dojść? I jak nie popełnić tego błędu? Pytania te omówimy w następnym artykule.

^ ak. 8 Niektóre imiona w tym artykule zostały zmienione.