Przejdź do zawartości

Przejdź do spisu treści

DLA RODZICÓW

8. Przykład

8. Przykład

CO TO OZNACZA

Rodzice, którzy dają dobry przykład, sami stosują się do tego, czego uczą. Przecież nie możesz się spodziewać, że twój syn będzie prawdomówny, jeśli podsłuchał, jak mówisz: „Powiedz, że nie ma mnie w domu”, kiedy nie chcesz z kimś rozmawiać.

„Rodzice nieraz mówią: ‚Nie patrz na mnie, rób, co ci każę’. Ale to nie działa. Dzieci są jak gąbki, które chłoną wszystko, co mówimy i robimy, i powiedzą nam, jeśli zauważą, że nie jesteśmy w tym konsekwentni” (David).

ZASADA BIBLIJNA: „Ty, który głosisz: ‚Nie kradnij’, kradniesz?” (Rzymian 2:21).

DLACZEGO JEST TO WAŻNE

Na dzieci, a nawet na nastolatków, większy wpływ niż ktokolwiek inny mają rodzice, i to większy niż rówieśnicy. To oznacza, że jesteście najlepszymi osobami, żeby odpowiednio pokierować dziećmi — pod warunkiem że postępujecie zgodnie z tym, czego uczycie.

„Możemy powtarzać coś setki razy i zastanawiać się, czy dziecko nas słucha, ale wystarczy, że jeden raz zrobimy inaczej, niż powiedzieliśmy, i ono to zauważy. Dzieci zwracają uwagę na wszystko, co robimy, nawet jeśli wydaje się nam, że tak nie jest” (Nicole).

ZASADA BIBLIJNA: „Mądrość z góry (...) nie jest obłudna” (Jakuba 3:17).

CO MOŻESZ ZROBIĆ

Przyjrzyj się sobie. Co oglądasz dla rozrywki? Jak traktujesz współmałżonka i dzieci? Jakich masz przyjaciół? Czy troszczysz się o innych? Mówiąc krótko, czy jesteś taki, jakim chciałbyś, żeby były twoje dzieci?

„Razem z mężem nie oczekujemy od dzieci czegoś, czego sami nie robimy” (Christine).

Przepraszaj za swoje błędy. Twoje dzieci wiedzą, że nie jesteś doskonały. Kiedy przepraszasz — współmałżonka i dzieci — dajesz im cenną lekcję uczciwości i pokory.

„Dzieci muszą słyszeć, jak przyznajemy się do błędów i jak za nie przepraszamy. Inaczej nigdy nie nauczą się przyznawać do winy” (Robin).

„Jako rodzice mamy największy wpływ na dzieci, a nasz przykład jest najlepszym narzędziem, bo mogą z niego korzystać bez przerwy. Ten podręcznik jest zawsze otwarty, a lekcja trwa cały czas” (Wendell).