DLA MŁODYCH LUDZI

11. Pracowitość

11. Pracowitość

CO TO OZNACZA

Pracowici ludzie nie unikają wysiłku. Przeciwnie, z satysfakcją ciężko pracują, żeby zaspokoić swoje potrzeby i pomagać innym — nawet jeśli zajęcie nie jest prestiżowe.

DLACZEGO JEST TO WAŻNE

Czy ci się to podoba, czy nie, życie składa się z obowiązków. W świecie, w którym wielu ludzi nie lubi ciężkiej pracy, pracowitość jest dużym atutem (Kaznodziei 3:13).

„Przekonałem się, że kiedy ciężko pracujesz, jesteś z siebie dumny i czujesz wewnętrzną satysfakcję. Właśnie to sprawiło, że polubiłem pracować. Poza tym jeśli rzetelnie podchodzisz do pracy, to wyrabiasz sobie dobrą opinię” (Reyon).

ZASADA BIBLIJNA: „Z wszelkiego trudu jest korzyść” (Przysłów 14:23).

CO MOŻESZ ZROBIĆ

W rozwijaniu pozytywnego stosunku do pracy pomogą ci poniższe rady.

Ucz się dobrze wykonywać swoje zadania. Niezależnie od tego, czy chodzi o obowiązki domowe, odrabianie lekcji czy pracę zawodową, całkowicie zaangażuj się w to, co robisz. Kiedy już nabierzesz wprawy, szukaj sposobu, żeby coś udoskonalić — robić to szybciej lub lepiej. Im więcej potrafisz, tym większe będziesz mieć zadowolenie.

ZASADA BIBLIJNA: „Widzisz męża biegłego w swej pracy? Stanie on przed królami; nie stanie przed zwykłymi ludźmi” (Przysłów 22:29).

Patrz z szerszej perspektywy. Kiedy dobrze wykonujesz swoją pracę, prawie zawsze przynosi to korzyść innym. Na przykład jeśli pilnie wywiązujesz się ze swoich obowiązków w domu, odciążasz członków rodziny.

ZASADA BIBLIJNA: „Więcej szczęścia wynika z dawania niż z otrzymywania” (Dzieje 20:35).

Rób więcej, niż musisz. Zamiast ograniczać się do minimum, spróbuj zrobić więcej, niż się od ciebie wymaga. W ten sposób to ty kontrolujesz sytuację — dajesz z siebie więcej nie dlatego, że musisz, ale dlatego, że chcesz (Mateusza 5:41).

ZASADA BIBLIJNA: ‛Niech twój dobry czyn nie będzie z przymusu, lecz z twej wolnej woli’ (Filemona 14).

Dbaj o równowagę. Pracowitość to nie pracoholizm. Kto ma zrównoważone podejście do pracy, potrafi się nią cieszyć, ale ceni też chwile odpoczynku.

ZASADA BIBLIJNA: „Lepsza jest garść wytchnienia niż dwie garści trudu i pogoń za wiatrem” (Kaznodziei 4:6).