TEMATYKA RODZINNA | MAŁŻEŃSTWO

Jak rozwijać cierpliwość

Jak rozwijać cierpliwość

 „Cierpliwość męża i żony jest poddawana próbie każdego dnia. W stanie wolnym nie wydaje się aż tak ważna, ale w małżeństwie jest niezbędna, jeśli ma być ono szczęśliwe” (John).

 Dlaczego jest tak potrzebna?

 •   W małżeństwie wady partnera widać jak na dłoni.

   „Jak minie trochę czasu od ślubu, łatwo można się skupić na słabszych stronach partnera. A kiedy takie negatywne myślenie już wkradnie się do małżeństwa, to niewiele trzeba, żeby stracić cierpliwość” (Jessena).

 •   Brak cierpliwości może sprawić, że powiesz coś, zanim pomyślisz.

   „Z łatwością mówię to, co czuję — czasami ze zbytnią łatwością. Gdybym była bardziej cierpliwa, umiałabym patrzeć na sprawy z dystansu i przechodzić nad nimi do porządku” (Carmen).

   W Biblii czytamy: „Miłość jest cierpliwa i życzliwa” (1 Koryntian 13:4). Wydaje się oczywiste, że gdy dwoje ludzi się kocha, to będą wobec siebie cierpliwi. Ale nie zawsze tak bywa. „Tak jak z każdą inną cechą”, zauważa cytowany wcześniej John, „cierpliwość łatwiej stracić niż wypracować. Potrzeba wysiłku, żeby stać się cierpliwszym”.

 Jak okazywać cierpliwość?

 •   Kiedy twoją cierpliwość wystawia na próbę jakaś nagła sytuacja.

   Przykład: Twój współmałżonek mówi ci coś niemiłego. W odruchu odpowiadasz mu w taki sam sposób.

   Zasada biblijna: „Nie obrażaj się szybko, bo obrażanie się jest znakiem rozpoznawczym głupiego” (Kaznodziei 7:9, przypis).

   Co możesz zrobić: Zaczekaj chwilę. Zanim zareagujesz, spróbuj dostrzec w uwadze męża lub żony coś innego niż zamierzony atak. W pewnej książce czytamy: „Większość z nas reaguje na własną interpretację słów partnera, a nie na to, co on rzeczywiście miał na myśli i co powiedział” (H. Markman, S. Stanley i S. Blumberg, Fighting for Your Marriage).

   Nawet jeśli twój współmałżonek próbuje cię sprowokować, to gdy okażesz cierpliwość i powstrzymasz się od odpłacenia mu tą samą monetą, możesz rozładować napięcie i uniknąć pogorszenia sytuacji. Biblia mówi: „Gdzie nie ma drewna, ogień gaśnie” (Przysłów 26:20).

   „Kiedy zaczynasz myśleć, że żona jest twoim wrogiem, powiedz sobie ‚stop’ i pomyśl, dlaczego ją kochasz. A potem jak najszybciej spróbuj zrobić dla niej coś miłego” (Ethan).

   Zastanów się:

  •  Jak reagujesz, gdy mąż lub żona mówi lub robi coś niemiłego?

  •  Jak możesz okazać więcej cierpliwości, jeśli taka sytuacja się powtórzy?

 •   Kiedy twoją cierpliwość wystawia na próbę powtarzający się problem.

   Przykład: Twój partner ciągle się spóźnia i ciągle musisz na niego czekać, co doprowadza cię do szału.

   Zasada biblijna: „Znoście jedni drugich i wspaniałomyślnie przebaczajcie sobie nawzajem” (Kolosan 3:13).

   Co możesz zrobić: Spróbuj postawić dobro swojego małżeństwa ponad własne potrzeby. Zapytaj siebie: „Jeśli zrobię z tego kwestię, czy to pomoże mojemu małżeństwu, czy raczej mu zaszkodzi?”. Pamiętaj również, że „wszyscy wielokrotnie grzeszymy” (Jakuba 3:2). Oznacza to, że ty też masz nad czym pracować.

   „Czasami jestem bardziej cierpliwa wobec przyjaciółki niż wobec męża. Pewnie wynika to z faktu, że z mężem spędzam więcej czasu i widzę u niego więcej błędów. Ale cierpliwość jest wyrazem miłości — a tak naprawdę również wyrazem szacunku — więc bez niej w małżeństwie ani rusz” (Nia).

   Zastanów się:

  •  Czy cierpliwie znosisz wady męża lub żony?

  •  Jak w przyszłości możesz wykazać się większą cierpliwością?