TEMATYKA RODZINNA

Jak panować nad złością

Jak panować nad złością

 Twój współmałżonek mówi albo robi coś, co wywołuje u ciebie złość, a ty próbujesz tłumić swoje emocje. Ale on czuje, że coś jest nie tak, i zaczyna drążyć. To irytuje cię jeszcze bardziej. Jak możesz zapanować nad złością w takich sytuacjach?

 Co warto wiedzieć

 •   Dawanie upustu złości może szkodzić twojemu zdrowiu. Badania wskazują, że niepohamowany gniew zwiększa ryzyko nadciśnienia, chorób serca, depresji i problemów z trawieniem. Może mieć też związek z bezsennością, uczuciem niepokoju, problemami skórnymi czy udarem. Nic dziwnego, że Biblia radzi: „Zaprzestań gniewu (...) to wiedzie tylko ku złemu” (Psalm 37:8, Biblia Tysiąclecia).

 •   Tłumienie złości też jest szkodliwe. Skrywany gniew jest jak choroba, która niszczy cię od środka. Na przykład istnieje ryzyko, że rozwiniesz w sobie cyniczną lub krytyczną postawę. To sprawi, że będzie trudno z tobą wytrzymać, i może poważnie zaszkodzić twojemu małżeństwu.

 Co można zrobić

 •   Pamiętaj o dobrych cechach współmałżonka. Zapisz trzy rzeczy, które u niego podziwiasz. Kiedy następnym razem twój współmałżonek cię zdenerwuje, pomyśl o tych rzeczach. To pomoże ci opanować złość.

   Zasada biblijna: „Okazujcie się wdzięczni” (Kolosan 3:15).

 •   Naucz się przebaczać. Najpierw spróbuj spojrzeć na sprawę z punktu widzenia współmałżonka. To pomoże ci rozwinąć „wzajemne zrozumienie”, czyli empatię (1 Piotra 3:8). Następnie zapytaj siebie: „Czy powód mojego zdenerwowania jest na tyle poważny, że nie mogę przebaczyć?”.

   Zasada biblijna: ‛Jest rzeczą piękną, gdy człowiek przechodzi do porządku nad występkiem’ (Przysłów 19:11).

 •   Wyrażaj swoje uczucia życzliwie i taktownie. Mów „ja”, a nie „ty”. Na przykład zamiast mówić: „Nie dzwonisz, żeby powiedzieć, gdzie jesteś. Zupełnie się ze mną nie liczysz”, powiedz: „Kiedy robi się późno, a ja nie wiem, co się z tobą dzieje, martwię się o ciebie”. Łagodne słowa pomogą ci zapanować nad gniewem.

   Zasada biblijna: „Mowa wasza niech będzie zawsze uprzejma” (Kolosan 4:6, Biblia warszawska).

 •   Słuchaj z szacunkiem. Po tym, jak wyrazisz swoje zdanie, pozwól współmałżonkowi swobodnie się wypowiedzieć i nie przerywaj mu. Kiedy skończy, powtórz swoimi słowami to, co powiedział, żeby mieć pewność, że dobrze go zrozumiałeś. Ta prosta czynność — słuchanie — może bardzo pomóc w zapanowaniu nad złością.

   Zasada biblijna: „Człowiek ma być prędki do słuchania, nieskory do mówienia” (Jakuba 1:19).