TEMATYKA RODZINNA | MAŁŻEŃSTWO

Irytujące cechy twojego współmałżonka — spójrz na nie inaczej

Irytujące cechy twojego współmałżonka — spójrz na nie inaczej
  •   Ty lubisz spontaniczność, a twój mąż musi mieć wszystko zaplanowane.

  •   Jesteś osobą cichą i spokojną, a twoja żona jest duszą towarzystwa.

 Czy twój współmałżonek ma jakieś cechy, które działają ci na nerwy? Skupianie się na nich może zaszkodzić waszemu małżeństwu. W Biblii przyznano, że „kto ciągle mówi o sprawie, rozdziela przyjaciół” (Przysłów 17:9).

 Czy to, co denerwuje cię u współmałżonka, wywołuje czasem nieporozumienia między wami? Jeśli tak, może nauczysz się patrzeć na tę sprawę z innej perspektywy.

Czego się dowiesz z tego artykułu?

 Jak patrzeć na denerwujące cechy

 To, co cię irytuje u twojego współmałżonka, może być związane z cechą, którą u niego podziwiasz. Zastanów się nad tymi wypowiedziami:

 „Mój mąż często robi różne rzeczy bardzo powoli i kiedy mamy gdzieś wyjść, długo się szykuje. Ale właśnie ta cecha sprawia, że jest cierpliwy — i wobec mnie, i innych. Czasami jego powolność doprowadza mnie do szału, ale jest nierozerwalnie związana z tym, co w nim tak kocham” (Chelsea).

 „Moja żona bardzo dokładnie planuje każdą rzecz. Musi mieć wszystko pod kontrolą i to bywa irytujące. Z drugiej strony to, że zwraca uwagę na szczegóły, sprawia, że nie zostawia niczego przypadkowi” (Christopher).

 „Wydaje się, że mój mąż nie przejmuje się wieloma sprawami. Czasami mnie to denerwuje. Ale właśnie opanowanie w stresujących sytuacjach jest jedną z cech, które u niego podziwiam i za które go tak kocham” (Danielle).

 Jak wynika z wypowiedzi Chelsea, Christophera i Danielle, wady i zalety współmałżonka to często po prostu różne strony tej samej cechy. W takim wypadku nie można pozbyć się wady, nie eliminując jednocześnie zalety — tak jak nie można pozbyć się jednej strony medalu.

 Oczywiście nie wszystkie wady są związane z jakąś pozytywną cechą. Na przykład Biblia przyznaje, że niektórzy ludzie ‛łatwo wpadają w złość’ (Przysłów 29:22). Ktoś taki powinien bardzo się starać, żeby odrzucić „wszelką złośliwą gorycz, złość, gniew, krzyk, obraźliwą mowę” a (Efezjan 4:31).

 Ale jeśli chodzi o cechę, która cię po prostu denerwuje, postaraj się zastosować do takiej rady z Biblii: „Znoście jedni drugich (...), nawet jeśli ktoś ma powód do narzekania” (Kolosan 3:13).

 Poza tym spróbuj znaleźć drugą stronę medalu — pozytywną stronę tej irytującej cechy. Może się okazać, że jest to coś, co spodobało ci się na początku waszej znajomości. Joseph zauważa: „Gdybym skupiał się na tym, co mnie irytuje u żony, to tak, jakbym widział, że diament ma ostre krawędzie, a nie dostrzegał, jaki jest piękny”.

 Co omówić

 Najpierw niech każde z was zastanowi się nad tymi pytaniami, a potem wspólnie je omówcie.

  •   Czy twój współmałżonek ma jakąś cechę, która twoim zdaniem przyczynia się do problemów w małżeństwie? Jeśli tak, to jaką?

  •   Czy to poważna wada, czy tylko coś, co cię irytuje?

  •   Czy jest jakaś pozytywna strona tej cechy? A jeśli tak, to jaka? Dlaczego cenisz ją u współmałżonka?

a Zobacz artykuły „Jak panować nad złością”, „Jak nie ranić słowami” i „Jak przestać się kłócić”.