TEMATYKA RODZINNA | WYCHOWYWANIE DZIECI

Chroń dzieci przed wpływem niepokojących informacji w mediach

Chroń dzieci przed wpływem niepokojących informacji w mediach

 Szokujące wiadomości i często mrożące krew w żyłach sceny są pokazywane 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Wystarczy włączyć telewizor czy komputer lub zajrzeć do telefonu albo tabletu.

 Takie wiadomości oglądają też dzieci.

 Jak więc możesz chronić swoje dzieci przed natłokiem stresujących informacji przekazywanych przez media?

 Jak wiadomości z mediów wpływają na dzieci?

 •   Wiele dzieci bardzo przeżywa tragiczne wydarzenia pokazywane w mediach. Niekoniecznie otwarcie powiedzą o swoich uczuciach, ale mogą być naprawdę przerażone tym, co zobaczyły a. Ich strach się jeszcze pogłębia, jeśli widzą, że i rodzice mocno się stresują.

 •   Dzieci mogą niewłaściwie zinterpretować to, co widzą w wiadomościach. Na przykład mogą dojść do wniosku, że podobna tragedia przydarzy się też ich rodzinie. A jeśli młodsze dzieci ciągle oglądają w mediach tę samą wstrząsającą historię, są skłonne uwierzyć, że naprawdę wydarzyła się ona kilka razy.

 •   Dzieciom może być trudno spojrzeć na wiadomości z właściwej perspektywy. Agencje prasowe czerpią zyski z dużej oglądalności, dlatego czasem wyolbrzymiają fakty, żeby przykuć uwagę ludzi. A mali widzowie zwykle nie zdają sobie z tego sprawy.

 Jak możesz pomóc swojemu dziecku?

 •   Kontroluj ilość negatywnych informacji z mediów, które docierają do twojego dziecka. Nie oznacza to wcale, że ma być nieświadome tego, co się dzieje na świecie. Jednak oglądanie w kółko niepokojących wiadomości na pewno mu nie pomoże.

   „Czasami szczegółowo omawiamy z mężem to, co usłyszeliśmy w wiadomościach. Ale dopiero potem zdaję sobie sprawę, jak to wpływa na nasze dzieci, które słyszą takie rozmowy” (Maria).

   Zasada biblijna: „Zmartwienie w sercu człowieka przygnębia go” (Przypowieści [Przysłów] 12:25, Biblia warszawska).

 •   Cierpliwie słuchaj i reaguj z empatią. Dziecku może być trudno mówić o wydarzeniu, które go niepokoi. Dlatego zaproponuj, żeby narysowało to, o czym myśli. Kiedy rozmawiasz z nim o jego obawach, używaj zrozumiałych dla niego słów. Jednocześnie unikaj omawiania niepotrzebnych szczegółów związanych z tym, co zobaczyło w mediach.

   „Nasza córka czuje się lepiej, kiedy z nią usiądziemy i jej wysłuchamy. Ale na pewno by jej nie pomogło, gdybyśmy powiedzieli: ‚Taki jest teraz świat. Musimy się do tego przyzwyczaić’” (Sarahi).

   Zasada biblijna: ‛Bądź chętny do słuchania, nieskłonny do mówienia’ (Jakuba 1:19).

 •   Pomóż dziecku spojrzeć na wiadomości z właściwej perspektywy. Na przykład jeśli dziecko usłyszy wiadomość o porwaniu, może mu się wydawać, że takie przestępstwa zdarzają się częściej, niż to jest w rzeczywistości. Wyjaśnij dziecku, co robisz, żeby je chronić. Warto też zwrócić uwagę, że jakieś wydarzenie zwykle ukazuje się w wiadomościach nie dlatego, że jest powszechne, ale właśnie dlatego, że zdarza się rzadko.

   „Pomóż swoim dzieciom radzić sobie z emocjami. Emocje często biorą się z myśli. Kiedy więc pomożesz dzieciom skupiać się na czymś pozytywnym, będą się czuły lepiej” (Lourdes).

   Zasada biblijna: „Serce mądrego obdarza jego usta wnikliwością i sprawia, że jego mowa jest bardziej przekonująca” (Przysłów 16:23).

a U młodszych dzieci stres może się objawiać moczeniem nocnym albo strachem przed pójściem do szkoły i rozstaniem z rodzicami.