MŁODZI LUDZIE PYTAJĄ

Jak unikać negatywnego myślenia?

Jak unikać negatywnego myślenia?

 Kim jesteś?

 •   Optymista

   „Staram się być tak szczęśliwa i wyluzowana, jak tylko się da. Każdy dzień chcę przeżyć z uśmiechem na twarzy” (Valerie).

 •   Pesymista

   „Moja pierwsza reakcja na coś pozytywnego? Coś tu nie gra — to pewnie pomyłka, zbyt piękne, żeby było prawdziwe” (Rebecca).

 •   Realista

   Optymista może się łatwo rozczarować, a pesymista chodzi wiecznie nieszczęśliwy. Lepiej być realistą i widzieć rzeczy takimi, jakie są naprawdę” (Anna).

 Dlaczego ma to znaczenie?

 Biblia mówi, że „kto ma radosne serce, cały czas ucztuje” (Przysłów 15:15). Osoby, które unikają negatywnego myślenia i podchodzą do życia pozytywnie, są szczęśliwsze. Mają też więcej przyjaciół. To zrozumiałe, no bo kto lubi spędzać czas z ludźmi, którzy ciągle mają skwaszoną minę?

 Jednak nawet najwięksi optymiści muszą czasem zmierzyć się z twardą rzeczywistością. Co na przykład może cię nastrajać negatywnie?

 •   Media na okrągło podają informacje o wojnach, terroryzmie i przestępczości.

 •   Masz problemy w rodzinie.

 •   Dają znać o sobie twoje słabe strony.

 •   Przyjaciel zranił twoje uczucia.

 Zamiast udawać, że takie problemy nie istnieją, albo skupiać się na nich tak bardzo, że cię przytłoczą, spróbuj znaleźć złoty środek — patrz na życie realistycznie. W czym ci to pomoże? Nie będziesz się niepotrzebnie zamartwiać, zaakceptujesz rzeczywistość i nie dasz się zniechęcić problemom.

Kiedy masz problemy, pamiętaj, że po burzy w końcu wychodzi słońce

 Co możesz zrobić

 •   Miej zrównoważone podejście do swoich wad i błędów.

   W Biblii czytamy: „Nie ma na ziemi prawego człowieka, który zawsze postępuje dobrze i nigdy nie grzeszy” (Kaznodziei 7:20). To, że masz wady i popełniasz błędy, dowodzi po prostu, że jesteś człowiekiem, a nie że się do niczego nie nadajesz.

   Jak być realistą: Pracuj nad swoimi wadami, ale nie oczekuj od siebie doskonałości. Młody mężczyzna o imieniu Caleb mówi: „Staram się nie roztrząsać swoich błędów. Zamiast się dołować, próbuję wyciągnąć wnioski na przyszłość”.

 •   Nie zazdrość innym.

   Biblia radzi: „Nie popadajmy w próżność, pobudzając się wzajemnie do współzawodnictwa, pałając do drugich zawiścią” (Galatów 5:26). Jeśli na portalach społecznościowych oglądasz zdjęcia z tych wszystkich imprez, na które nie zostałeś zaproszony, możesz poczuć rozgoryczenie. A wtedy w najlepszych przyjaciołach możesz zacząć widzieć najgorszych wrogów.

   Jak być realistą: Pogódź się z tym, że nie zostaniesz zaproszony na każde spotkanie towarzyskie. Pamiętaj też, że media społecznościowe nie pokazują całego życia twoich znajomych. Kilkunastoletnia Alexis zauważa: „Do sieci ludzie na ogół wrzucają fotki z najfajniejszych momentów w swoim życiu, a te zwyczajne rzeczy najczęściej pomijają”.

 •   Zabiegaj o zgodę, szczególnie w rodzinie.

   Biblia mówi: „Jeśli to możliwe, jeśli to od was zależy, ze wszystkimi ludźmi żyjcie w zgodzie” (Rzymian 12:18). Nie masz za wielkiego wpływu na to, co robią inni, ale możesz kontrolować własne zachowanie. Możesz postanowić, że ty nie będziesz się kłócić.

   Jak być realistą: Gdy w rodzinie dochodzi do spięć, bądź zdecydowany nie dolewać oliwy do ognia, tylko łagodzić sytuację — tak samo zresztą jak w kontaktach z innymi. Nastolatka o imieniu Melinda stwierdza: „Nie ma ludzi doskonałych. Od czasu do czasu i tak ktoś komuś nadepnie na odcisk. Musimy po prostu zdecydować, jak wtedy zareagujemy — pokojowo czy wręcz przeciwnie”.

 •   Bądź wdzięczny.

   Biblia zachęca: „Okazujcie się wdzięczni” (Kolosan 3:15). Takie nastawienie pomoże ci skupiać się nie na tym, co idzie nie tak, ale na dobrych stronach życia.

   Jak być realistą: Nie chodzi o to, żebyś był ślepy na problemy, ale zauważaj i doceniaj też dobre rzeczy, które cię spotykają. Rebecca mówi: „Każdego dnia w swoim pamiętniku zapisuję jedną pozytywną rzecz. Chcę pamiętać, że mimo problemów mam mnóstwo miłych przeżyć, o których mogę myśleć”.

 •   Uważaj, z kim się przyjaźnisz.

   Biblia ostrzega: „Złe towarzystwo psuje pożyteczne zwyczaje” (1 Koryntian 15:33). Jeśli spędzasz czas z osobami, które tylko narzekają albo krytykują innych, to ich negatywne myślenie ci się udzieli.

   Jak być realistą: Twoi przyjaciele mogą przechodzić jakieś trudności i przez pewien czas być w kiepskim nastroju. Wspieraj ich, ale nie daj się pochłonąć ich problemom. Dwudziestoparoletnia Michelle mówi: „Nie powinniśmy otaczać się tylko ludźmi, dla których życie ma same ujemne strony. To tak jak w matematyce — kiedy dodasz dwie liczby ujemne, wyjdzie liczba jeszcze bardziej ujemna”.

 Dowiedz się więcej

 Żyjemy w okresie, który Biblia nazywa „krytycznymi czasami, trudnymi do zniesienia” (2 Tymoteusza 3:1). Na świecie dzieje się mnóstwo negatywnych rzeczy. Czy czujesz, że z tego powodu ciężko ci patrzeć na życie pozytywnie? Przeczytaj materiał: „Dlaczego jest tyle cierpień?”.