ROZDZIAŁ 65

Estera ratuje swój lud

Estera ratuje swój lud

Estera była młodą Żydówką, która mieszkała w perskim mieście Suza. Wiele lat wcześniej jej rodzinę uprowadził z Jerozolimy Nabuchodonozor. Wychowywał ją kuzyn Mardocheusz, który służył perskiemu królowi Aswerusowi.

Aswerus szukał nowej królowej. Jego słudzy przyprowadzali mu najpiękniejsze kobiety z całego kraju. Wśród nich była też Estera i to właśnie ją Aswerus wybrał na królową. Mardocheusz powiedział Esterze, żeby nikomu nie mówiła, że jest Żydówką.

Przełożonym książąt był dumny człowiek, który miał na imię Haman. Chciał, żeby wszyscy się przed nim kłaniali. Jednak Mardocheusz tego nie robił, więc Haman wpadł w złość i chciał go zabić. Kiedy dowiedział się, że Mardocheusz jest Żydem, obmyślił plan, żeby zabić wszystkich Żydów w kraju. Powiedział do króla: ‛Żydzi są niebezpieczni. Musimy się ich pozbyć’. Aswerus odpowiedział: ‛Zrób to, co twoim zdaniem jest konieczne’. Pozwolił mu nawet ustanowić specjalne prawo. Haman ogłosił więc, że trzynastego dnia miesiąca Adar należy zabić Żydów. Wszystko to obserwował Jehowa.

Estera nie wiedziała, co się wydarzyło. Dlatego Mardocheusz posłał jej kopię tego nowego prawa i polecił: ‛Idź i porozmawiaj z królem’. Estera odpowiedziała: ‛Każdy, kto pojawi się przed królem bez zaproszenia, zostanie zabity. Król nie zaprosił mnie od 30 dni! Mimo to pójdę. Jeśli wyciągnie w moją stronę berło, będę żyła. Jeśli tego nie zrobi, zginę’.

Estera poszła na dziedziniec królewski. Kiedy Aswerus ją zobaczył, wyciągnął w jej stronę berło. Podeszła więc, a król spytał: ‛Co mogę dla ciebie zrobić, Estero?’. Odpowiedziała: ‛Chciałabym zaprosić ciebie i Hamana na ucztę’. Kiedy już się spotkali, Estera zaprosiła ich na kolejne przyjęcie następnego dnia. W trakcie tej drugiej uczty król znowu zapytał: ‛Co mogę dla ciebie zrobić?’. Wtedy ona powiedziała: ‛Ktoś chce zabić mnie i mój lud. Proszę, uratuj nas’. Król spytał: ‛Kto chce cię zabić?’. Estera odpowiedziała: ‛Tym złym człowiekiem jest Haman’. Aswerus tak się rozzłościł, że kazał natychmiast zabić Hamana.

Ale prawa, które wprowadził Haman, nikt nie mógł unieważnić — nawet sam król. Dlatego Aswerus wybrał Mardocheusza na przełożonego wszystkich książąt i upoważnił go do ustanowienia nowego prawa. Mardocheusz ogłosił, że Żydom będzie wolno się bronić przed atakiem. Dzięki temu trzynastego dnia miesiąca Adar Żydzi pokonali swoich wrogów. Od tamtej pory co roku świętowali to zwycięstwo.

„Z mojego powodu będziecie ciągani przed namiestników i królów — na świadectwo im i narodom” ​(Mateusza 10:18)