PYTANIE 5

Jak sobie radzić ze szkolnymi dręczycielami?

Jak sobie radzić ze szkolnymi dręczycielami?

DLACZEGO POŚWIĘCIĆ TEMU UWAGĘ

Twoja reakcja może poprawić sytuację albo ją pogorszyć.

CO BYŚ ZROBIŁ?

Wyobraź sobie następującą sytuację: Tomek nie chce iść do szkoły. Ani dzisiaj, ani jutro, ani nigdy więcej. Wszystko zaczęło się trzy miesiące temu, gdy koledzy z klasy rozpuścili złośliwe plotki na jego temat. Potem zaczęły się przezwiska. Czasami ktoś wytrąca Tomkowi książkę z rąk i udaje, że to niechcący, albo ktoś z grupy stojącej za nim go popycha, a kiedy Tomek się odwraca, nie jest w stanie dojść, kto to zrobił. Wczoraj dręczenie przybrało jeszcze groźniejszą formę — Tomek otrzymał pogróżkę przez Internet...

Gdybyś był na miejscu Tomka, jak byś zareagował?

POMYŚL!

Nie jesteś całkiem bezradny! W zasadzie możesz pokonać dręczyciela bez użycia siły. Jak?

  • NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ. Biblia mówi: „Głupi ujawnia całego swego ducha, lecz mądry utrzymuje go w spokoju aż do końca” (Przysłów 29:11). Jeśli zrobisz wszystko, co możesz, żeby przynajmniej na zewnątrz zachować spokój, być może dręczyciele przestaną się tobą interesować.

  • NIE MŚCIJ SIĘ. Biblia mówi: „Nikomu nie oddawajcie złem za złe” (Rzymian 12:17). Szukanie zemsty tylko pogarsza sprawę.

  • NIE PAKUJ SIĘ W KŁOPOTY. Biblia mówi: „Roztropny, ujrzawszy nieszczęście, kryje się” (Przysłów 22:3). W miarę możliwości unikaj niebezpiecznych sytuacji oraz ludzi, którzy przysparzają problemów.

  • ZASKOCZ SWOJĄ REAKCJĄ. Biblia mówi: „Odpowiedź łagodna odwraca złość” (Przysłów 15:1). Możesz nawet podejść do sprawy z przymrużeniem oka. Gdy na przykład słyszysz złośliwy komentarz o swojej wadze, po prostu wzrusz ramionami i odpowiedz: „Faktycznie, nie zaszkodziłoby zrzucić parę kilo!”.

  • WYCOFAJ SIĘ. „Jeżeli zachowasz milczenie, pokażesz, że jesteś dojrzały i silniejszy niż twój dręczyciel” — mówi 19-letnia Nora. „Dowiedziesz, że w przeciwieństwie do niego potrafisz nad sobą zapanować” (2 Tymoteusza 2:24).

  • PRACUJ NAD POCZUCIEM WŁASNEJ WARTOŚCI. Prześladowcy potrafią wyczuć, kto ma niskie poczucie własnej wartości i raczej nie będzie się bronił. Gdy natomiast widzą, że nie mają nad kimś władzy, często się wycofują.

  • POWIEDZ KOMUŚ O PROBLEMIE. Była nauczycielka mówi: „Każdemu, kto jest krzywdzony, radzę: nie siedź cicho. Poinformowanie o wszystkim kompetentnych osób jest jak najbardziej słuszne i może ochronić innych”.

Poczucie własnej wartości da ci siłę, której dręczycielowi brakuje