Czy Bóg słucha naszych modlitw?

Czy Bóg słucha naszych modlitw?

Zastanawiałeś się kiedyś, czy Bóg słucha twoich modlitw? Jeśli tak, to nie jesteś wyjątkiem. Wiele osób modli się do Niego o pomoc w konkretnych sytuacjach, ale ich problemy i tak nie znikają. Czy to oznacza, że Bóg ignoruje nasze modlitwy? Oczywiście, że nie! Biblia zapewnia, że Bóg słucha nas, gdy modlimy się do Niego w odpowiedni sposób. Przyjrzyjmy się bliżej, co mówi ona na ten temat.

BÓG NAPRAWDĘ CIĘ SŁUCHA

„Ty wysłuchujesz modlitw, do Ciebie przyjdą najróżniejsi ludzie” (Psalm 65:2)

Niektórzy modlą się, bo to poprawia im nastrój — nawet jeśli nie wierzą, że ktokolwiek ich słucha. Ale modlitwa jest czymś więcej niż tylko formą terapii, która pomaga radzić sobie z problemami. W Biblii czytamy, że „Jehowa * jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają, wszystkich, którzy wzywają Go szczerze. (...) Słyszy ich wołanie o pomoc” (Psalm 145:18, 19).

Możemy więc być pewni, że Bóg Jehowa słucha modlitw tych, którzy oddają Mu cześć. Życzliwie ich zapewnia: „Będziecie do mnie wołać, przyjdziecie i będziecie się do mnie modlić, a ja was wysłucham” (Jeremiasza 29:12).

BÓG CHCE, ŻEBYŚ SIĘ DO NIEGO MODLIŁ

„Stale się módlcie” (Rzymian 12:12)

Biblia zachęca, żeby ‛wciąż się modlić’ i ‛zwracać się do Boga przy każdej okazji’. Widać więc wyraźnie, że Bóg Jehowa chce, żebyśmy się do Niego modlili (Mateusza 26:41; Efezjan 6:18).

A dlaczego tego chce? Pomyśl na przykład, co czuje ojciec, kiedy dziecko go pyta: „Tato, pomożesz mi?”. Czy ojciec nie będzie się z tego cieszył? Chociaż zna potrzeby i uczucia dziecka, to gdy słyszy takie słowa, ma pewność, że dziecko mu ufa i go kocha. Podobnie czuje się nasz niebiański Ojciec, Jehowa. Cieszy się, kiedy się do Niego zwracamy. W ten sposób pokazujemy, że ufamy Mu i chcemy mieć z Nim bliską więź (Przysłów 15:8; Jakuba 4:8).

BÓG SIĘ O CIEBIE TROSZCZY

„Przerzućcie na Niego wszystkie swoje zmartwienia, bo On się o was troszczy” (1 Piotra 5:7)

Bóg chce, żebyśmy się do Niego modlili, ponieważ nas kocha i bardzo Mu na nas zależy. Doskonale wie, co nas martwi i czego się boimy, i pragnie nam pomóc.

Na przykład król Dawid bardzo często modlił się do Boga o pomoc i zwierzał się Mu ze swoich myśli i uczuć (Psalm 23:1-6). Co Bóg myślał o Dawidzie? Kochał go i wysłuchiwał jego modlitw (Dzieje 13:22). Bóg słucha też naszych modlitw, bo się o nas troszczy.

„KOCHAM JEHOWĘ, BO SŁYSZY MÓJ GŁOS”

Są to słowa pisarza jednego z psalmów, które można znaleźć w Biblii. Był on przekonany, że Bóg słucha jego modlitw, i ta świadomość bardzo mu pomagała. Dzięki temu czuł się bliżej Boga i miał siły do radzenia sobie w trudnych momentach życia (Psalm 116:1-9).

Jeśli jesteśmy pewni, że Bóg słucha naszych modlitw, będziemy często z Nim rozmawiać. Czegoś takiego doświadczył Pedro z północnej Hiszpanii. Stracił w wypadku swojego 19-letniego syna. W rozpaczy mówił Bogu, co czuje, i nie przestawał prosić Go o wsparcie i pocieszenie. Co mu to dało? Pedro mówi: „Jehowa odpowiadał na moje modlitwy przez współwyznawców. Ja i moja żona czuliśmy ich wsparcie. Bardzo nas pokrzepiali”.

Często odpowiedzią na nasze modlitwy jest wsparcie i pocieszenie od troskliwych przyjaciół

Chociaż modlitwy nie przywróciły życia synowi Pedra, to bardzo pomogły całej rodzinie. Żona Pedra, María Carmen, wspomina: „Dzięki modlitwom radziłam sobie z bólem. Wiedziałam, że Jehowa mnie rozumie, bo kiedy z Nim rozmawiałam, czułam prawdziwy spokój”.

Biblia i osobiste przeżycia różnych ludzi wyraźnie pokazują, że Bóg naprawdę słucha naszych modlitw. Ale też wyraźnie widać, że nie na wszystkie odpowiada. Dowiedzmy się dlaczego.

^ ak. 5 Jehowa to imię własne Boga (Psalm 83:18).