Nauki biblijne — ponadczasowa mądrość

Nauki biblijne — ponadczasowa mądrość

WYOBRAŹ SOBIE: Zwiedzasz muzeum pełne starożytnych posągów. Większość z nich jest wyszczerbiona, popękana i zniszczona. Niektórym brakuje sporych fragmentów. Ale jeden zachował się w idealnym stanie. Jego kunsztowny wzór widać w każdym detalu. Pytasz przewodnika: „Czy ten jest nowszy od pozostałych?”. „Nie, to jeden z najstarszych i nigdy go nie rekonstruowano” — odpowiada. „Był gdzieś schowany?” — dopytujesz. Przewodnik mówi: „Nie. Był wystawiony na działanie silnego wiatru i deszczu. W dodatku wandale próbowali go zdewastować”. Pewnie zachodziłbyś w głowę: „Z czego jest zrobiony?”.

W pewnym sensie Biblia przypomina taki niezwykły posąg. To bardzo stara książka — jedna z najstarszych. Oczywiście istnieją inne antyczne pisma. Ale tak jak stare, zniszczone posągi, większość tych dzieł nie przetrwała próby czasu. Na przykład zawarte w nich poglądy naukowe okazały się sprzeczne z dzisiejszą wiedzą i stwierdzonymi faktami, a porady medyczne często wydają się bardziej szkodliwe niż pomocne. Wiele starożytnych manuskryptów zachowało się tylko częściowo — duże fragmenty zaginęły albo się zniszczyły.

Na tym tle Biblia bardzo się wyróżnia. Chociaż zaczęła powstawać przeszło 3500 lat temu, jej treść przetrwała do naszych czasów. I mimo że przez wieki była przedmiotem ciągłych ataków — palono ją, zakazywano jej czytać oraz pomniejszano jej wartość — wyszła z nich zwycięsko. Współczesna wiedza wcale nie dowiodła, że Biblia się myli. Księga ta pod wieloma względami nawet wyprzedziła swoją epokę (zobacz ramkę „Przestarzała czy nowatorska?”).

WARTOŚCI, KTÓRYCH POTRZEBUJEMY

Możesz się jednak zastanawiać: „Czy w naszych czasach nauki biblijne naprawdę są praktyczne?”. Aby odpowiedzieć na to pytanie, pomyśl: Jakie są dzisiaj największe problemy ludzkości? Które uznałbyś za najpoważniejsze? Być może wymieniłbyś wojny, zanieczyszczenie środowiska, przestępczość czy korupcję. Zajmijmy się teraz kilkoma naukami biblijnymi. Czytając je, zadawaj sobie pytanie: „Czy gdyby ludzie się do nich stosowali, świat nie byłby lepszy?”.

POKOJOWE NASTAWIENIE

„Szczęśliwi pokojowo usposobieni, gdyż oni będą nazwani ‚synami Bożymi’” (Mateusza 5:9). „Jeśli możliwe, o ile to od was zależy, zachowujcie pokój ze wszystkimi ludźmi” (Rzymian 12:18).

MIŁOSIERDZIE, PRZEBACZANIE

„Szczęśliwi miłosierni, gdyż im będzie okazane miłosierdzie” (Mateusza 5:7). „Dalej znoście jedni drugich i wspaniałomyślnie przebaczajcie sobie nawzajem, jeśli ktoś ma powód do uskarżania się na drugiego. Jak Jehowa * wspaniałomyślnie wam przebaczył, tak czyńcie i wy” (Kolosan 3:13).

JEDNOŚĆ MIĘDZY LUDŹMI RÓŻNYCH RAS

Bóg „z jednego człowieka uczynił wszystkie narody ludzkie, żeby zamieszkiwały na całej powierzchni ziemi” (Dzieje 17:26). „Bóg nie jest stronniczy, lecz w każdym narodzie godny jego upodobania jest człowiek, który się go boi i czyni to, co prawe” (Dzieje 10:34, 35).

DBANIE O ZIEMIĘ

„Jehowa Bóg wziął człowieka, i umieścił go w ogrodzie Eden, aby go uprawiał i o niego dbał” (Rodzaju 2:15). Bóg ‛doprowadzi do ruiny tych, którzy rujnują ziemię’ (Objawienie 11:18).

WYSTRZEGANIE SIĘ CHCIWOŚCI I NIEMORALNOŚCI

„Strzeżcie się wszelkiej zachłanności, bo nawet wtedy, gdy ktoś ma obfitość, jego życie nie zależy od tego, co posiada” (Łukasza 12:15). „Rozpusta i wszelka nieczystość lub chciwość niech nawet nie będą wśród was wspominane, jak się godzi świętym” (Efezjan 5:3).

UCZCIWOŚĆ, PRACOWITOŚĆ

„We wszystkim pragniemy postępować uczciwie” (Hebrajczyków 13:18). „Kto kradł, niech już nie kradnie, ale niech raczej ciężko pracuje” (Efezjan 4:28).

POMAGANIE POTRZEBUJĄCYM

„Pocieszajcie swą mową dusze przygnębione, wspierajcie słabych, wobec wszystkich bądźcie wielkodusznie cierpliwi” (1 Tesaloniczan 5:14). ‛Opiekujcie się sierotami i wdowami w ich ucisku’ (Jakuba 1:27).

Biblia nie tylko wspomina o tych wartościach, ale uczy nas, jak je cenić i uwzględniać w codziennym życiu. Czy nie sądzisz, że gdyby kierowało się nimi więcej osób, to na świecie byłoby znacznie mniej problemów? Rzeczywiście, wartości pochodzące z Biblii są bardziej aktualne niż kiedykolwiek! Jaką więc korzyść możesz z nich odnieść już teraz?

CO MOŻE CI DAĆ STOSOWANIE SIĘ DO NAUK BIBLIJNYCH

Najmądrzejszy człowiek w historii powiedział: „Mądrość potwierdza swą prawość swoimi dziełami” (Mateusza 11:19). Czy nie zgodzisz się z tym? Prawdziwym sprawdzianem mądrości jest to, jak działa ona w praktyce. Może pomyślisz: „Jeżeli Biblia naprawdę jest praktyczna, to czy nie powinna oddziaływać na moje życie? W jaki sposób pomoże mi rozwiązać problemy?”. Weź pod uwagę pewien przykład.

Sophia * prowadziła aktywne, bogate i satysfakcjonujące życie. Nagle spadła na nią seria nieszczęść. Zmarła jej nastoletnia córka. Rozpadło się jej małżeństwo. Zaczęła mieć poważne problemy finansowe. Wspomina: „Już nie wiedziałam, kim naprawdę jestem — bez córki, bez męża, bez domu. Czułam się nikim — bez tożsamości, bez sił i bez perspektyw”.

Nigdy dotąd Sophia tak boleśnie nie przekonała się o prawdziwości słów: „Samych w sobie dni naszych lat jest lat siedemdziesiąt; a jeśli dzięki szczególnej sile jest lat osiemdziesiąt, i tak zmierzają do niedoli oraz rzeczy szkodliwych; bo to musi szybko przeminąć, a my odlatujemy” (Psalm 90:10).

W tych ciężkich chwilach Sophia sięgnęła po Biblię. Rezultaty przeszły jej najśmielsze oczekiwania. Jak pokażą trzy następne artykuły, wielu innych ludzi również się przekonało, że wprowadzanie rad biblijnych w życie daje niezwykłe efekty. Doszli oni do wniosku, że Biblia jest tak wyjątkowa jak wspomniany na wstępie posąg. W niczym nie przypomina mnóstwa książek, które z czasem tracą na aktualności. Czyżby pochodziła z jakiegoś innego źródła? Czy to możliwe, że zawiera myśli Boga, a nie człowieka? (1 Tesaloniczan 2:13).

Być może i ty przyznasz, że życie jest krótkie i pełne trudności. Kiedy problemy zaczynają cię przerastać, gdzie szukasz pocieszenia, wsparcia i godnych zaufania rad?

Omówmy teraz trzy główne sposoby, na jakie Biblia może okazać się dla ciebie praktyczna. Nauczysz się z niej, jak...

  1. unikać problemów, o ile to możliwe;

  2. rozwiązywać problemy, kiedy się pojawią;

  3. znosić problemy, na które nie masz wpływu.

Sposoby te zostaną omówione w kolejnych artykułach.

^ ak. 10 Jehowa to wyjawione w Biblii imię Boga (Psalm 83:18).

^ ak. 24 W tym i trzech kolejnych artykułach niektóre imiona zostały zmienione.